V Brezne vymenili asfalt za záhradu

Takto pred mesiacom na konci septebra sa otvárali viaceré Záhrady, ktoré učia. Jednou z nich bola aj záhrada na Gymnáziu Jána Chalupku v Brezne, ktoré z tohto podujatia spravilo naozaj krásnu udalosť.

Do projektu Záhrada, ktorá učí, sa zapájajú základné, ako aj stredné školy v rámci programu Zelená škola. Obe majú svoje špecifiká. Stredoškoláci sa možno ťažšie uvoľňujú z výučby kvôli prácam na vzniku učiacich záhrad. O to viac však vedia pomôcť - ako fyzickou prácou, tak aj kreatívnymi nápadmi.  

Inak tomu nebolo ani na Gymnáziu v Brezne. "Spravili sme masívnu kampaň medzi rodičmi informovaním na rodičovských aktívoch a rozposlaním prezentačného materiálu. Podarilo sa nám teda zapojiť aj rodičov a starých rodičov, kamarátov i príbuzných", vraví Janka Chlebušová, koordintorka projektu na danej škole.

Ešte hodinu pred otvorením Záhrady prebiehala v záhonoch výučba výtvarnej výchovy. Žiaci pozorne sedeli a kreslili kvetinové zátišia. Škola mal asťaženú východiskovú situáciu tým, že väčšiunu školského dvora tvoril asfalt. Ani to ich však neodradilo od plnenia svojho sna - vymeniť asfalt za zelenú záhradu. Na slávnostnom otvorení dokázali, že sa im to v časti areálu naozaj podarilo.

"Zrealizovať sa nám toho podarilo naozaj mnoho. Upravili sme časť terénu, odstránili asfalt a betón. Zhotovili sme bylinkovú špirálu, kvetinové záhony a jedlý kútik, kde sme označili rastliny žiakmi vyrobenými ceduľkami. Vytvorili sme trávnatú plochu a dokončili jazierko. Navyše sme vyrobili mobilné sedenie a stoly z paliet", hovorí Janka. 

Paletové sedenie je naozaj unikátnym doplnkom na školskom dvore, ktoré umožňuje jarnú i jesenným výučbu aj na čerstvom vzduchu. 

Na záver dopĺňame niekoľko citátov od žiakov:

„ Bylinková špirála je prekrásna, nevedela som, že také niečo je možné vytvoriť na našom asfaltovom školskom dvore.“

„ Konečne spoznávam ligurček, rakytník a morušu.“

„ Je to fajn, keď zastupované hodiny trávime budovaním našej záhrady.“ 

Foto: www.brezno.sk