Zaujímavosti v okolí

Zaježová

Exkurzie po Zaježovej

Obcou chránené územia

Turistické trasy 
 

Zaježová

Veríme, že príroda vie ľudí mnohému naučiť.

Zaježová je oblasť lazov (samôt) patriaca pod neďalekú obec Pliešovce. Leží asi 15 km juhovýchodne od Zvolena v pohorí Javorie. Stáročia obyvateľov tejto malej kotliny uprostred hôr živila úrodná pôda. V druhej polovici 20. storočia ju však ľudia začali opúšťať s víziou lepšieho života v mestách. Začiatkom 90. rokov v nej ostali poväčšine iba starší ľudia.

Po roku 1989 ju "objavili" obdivovatelia tradícií a založili tu Školu ľudovej kultúry. "Zaježka" sa stala rýchlo populárnou a na víkendovkách a letných táboroch sa tu vystriedali stovky ľudí. 

Aj keď Škola ľudovej kultúry časom zanikla, do Zaježovej a blízkeho okolia sa za posledné roky prisťahovali mnohí, väčšinou mladí ľudia. Nie je to jednoliata skupina, všetci naraz sa prakticky nestretávajú - aj keď stretnutia menších skupín so spoločnými záujmami sú časté. 

Novousadlíci sú rôzni. Do Zaježky ich priviedli rozmanité pohnútky, ale spája ich sen o peknom živote na peknom mieste.

Zaježová je miesto, ktoré má v sebe istý druh magnetu. Je ako stvorené na inšpirácie pre zmenu.

Viac info o Zaježovej na www.zajezka.sk.


 

Exkurzie po Zaježovej

Túžite prísť na výlet do Zaježovej a bližšie ju spoznať? Ponúkame vám možnosť objednať si skupinovú exkurziu po Zaježovej - najlepší spôsob, ako sa dozvedieť čo najviac zaujímavostí, je prejsť si ju so sprievodcom.

 Čo uvidíte?

 • domy zo slamených balíkov

 • komunitnú jednotriednu školu

 • lesnú škôlku
 • potravinovú banku
 • Eko-komunitu Sekier  

 • a ďalšie zaujímavosti, ktoré vás môžu inšpirovať

Cena exkurzie:

 • do 15 účastníkov:  60 € / na celú skupinu
 • 16 – 30 účastníkov: 80 € / na celú skupinu

Máte záujem? Kontaktujte: zajezova@zivica.sk, 0917 517 267
 

Obcou chránené územia

Zaježovské lazy síce nie sú chránenou prírodnou oblasťou, ale miestni sa snaží o zahrnutie časti územia (najmä hodnotných a pekných lokalít) do systému obcou chránených území.

Ktoré prírodné krásy Zaježovej stojí za ochranu?

 • staré bukové a dubové lesy
 • zaujímavé skalné útvary
 • mokraďové lúky s chránenými vstavačmi a zlatohlavmi
 • výnimočné stromy

Príďte sa presvedčiť na vlastné oči!

Viac info nájdete na webe obcou chránených území.


 

Turistické trasy

Lúky, sady, polia, vidiecke usadlosti, ale aj bukové a dubové lesy alebo krásne skalnaté útvary - na prechádzky je Zaježová ideálne miesto.

Výlety do blízkeho okolia:

 • Rudná magistrála (červená značka) – diaľková turistická trasa vedie od západu do Zaježovej cez Sásku dolinu, prechádza centrom obce, pokračuje na Rimáň a ďalej smerom na Podpoľanie. 
 • žltá trasa - v centre Zaježovej  je pripojená na červenú značku, vedie cez laz Sekier na zvolenskú Kráľovú. Odtiaľ sa dá pokračovať peši až do Zvolena, alebo (pri vhodnom načasovaní) môžete počkať na autobus MHD, ktorý tam zo Zvolena niekoľkokrát denne prichádza. 
 • modrá trasa - od červenej značky sa odpája na Rimáni a vedie cez lazy patriace pod Vígľašskú Hutu-Kalinku. Ponúka krásne výhľady.

Mimo turistických trás stojí za návštevu hlavný hrebeň Javoria, kde okrem krásnych výhľadov môžete obdivovať aj skalné útvary na malom Javorí, či Priečne bralo

Širšie okolie

Chránený areál Gavúrky (8 km peši a bicyklom, 15 km autom) - nachádza sa medzi Sásou a Dobrou Nivou, neďaleko lazu Podskalka. Areál tvorí množstvo majestátnych 200-300 ročných dubov. V Dobrej Nive je pizzéria a miestny pivovar "Dobrovar", kde čapujú nepasterizované „živé“  pivo.

Pliešovský rybník (12 km) – najbližšie miesto, kde sa v lete môžete osviežiť pri vode – v rybníku sa dá aj kúpať.

Rybník pri Dobrej Nive (22 km) – vodná plocha západne od Dobre Nivy, vhodná aj na kúpanie.

Podzámčok (22 km) – ruina hradu týčiaca sa nad obcou, naskytne sa vám pekný výhľad na Pliešovskú kotlinu.

Mäsiarsky bok (23 km) – prírodná rezervácia ležiaca vedľa hlavnej cesty smerujúcej na Krupinu. Obdivovať v nej môžete majestátne skalné steny, ale aj staré stromy. Do rezervácie vedie turistická značka z Krupiny.

Kláštor Bzovík (25 km) – zachovalá ruina opevneného kláštora neďaleko mesta Krupina.

Údolie Slatinky a obec Slatinka (25 km) – obec Slatinka bola takmer vysťahovaná kvôli pripravovanej priehrade, čo jej dáva zvláštnu atmosféru. Z obce sa popri rieke dá prejsť do Zvolena. Prechádzka vám ponúkne zaujímavé pohľady na  zachovalé ľuďmi zatiaľ nezničené riečne meandre, brehové porasty, vzácne rastliny a možno aj živočíchy.

Zvolen (31 km) – zámok, Pustý hrad nad Zvolenom, arborétum Borová hora.

Žibritov (33 km) – malebná obec na úpätí Štiavnických vrchov (ležiaca na pol ceste medzi Krupinou a Sv. Antonom). Za dedinou je rybník, v ktorom sa dá kúpať.

Hrad Modrý Kameň (34 km) – zachovalý hrad v peknom prostredí, kde okrem iného nájdete aj múzeum hračiek.

Litavský kaňon a hrad Čabraď  (35 km) – kaňon riečky Litavy je veľmi pôsobivý, aj keď málo známy kút Slovenska. Na skalnom brale nad riekou sa týči pomerne rozsiahla ruina hradu Čabraď.

Sliač (40 km) – kúpeľné mestečko medzi Zvolenom  a Bansko Bystricou.

Poľana (42 km) – vulkanický masív Poľany je biosférickou rezerváciou so zachovalými smrekovými pralesmi a mnohými peknými miestami (napr. skalná stena Kalamárka, Bystrianske vodopády, Hrochoťská dolina, Bátovský balvan)

Drevený kostolík v Hronseku (48 km) – zachovalý celodrevený kostolík – jediný tohto druhu v širšom regióne.

Banská Štiavnica (55 km) – tajchy (vodné nádrže), múzeá, hrady, krásne centrum mesta, letné kultúrne aktivity – Banská Štiavnica stojí za návštevu. Do B. Štiavnice sa dá zo Zaježovej dostať aj pešo po rudnej magistrále. Je to príjemná celodenná túra.