Čo sú Slováci ochotní obetovať pre lacný nákup? Zisťovali sme viac (+VIDEO)

„Sme fér farma, lebo hovoríme otvorene, prečo sú naše veci také lacné. Napríklad na produkciu kakaa do tejto čokolády boli využívaní detskí otroci,“ hovorila predavačka v našom pokusnom stánku na trhu, kde sme predávali podozrivo lacnú kávu, čokoládu, kakao, banány aj vajcia. Koľkí ľudia nakúpili a ako reagovali, keď zistili dôvody nízkej ceny?

Nemali by sme sa pýtať, prečo sú veci také drahé, ale prečo sú také lacné! S týmto krédom otvorilo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica stánok s lacnými potravinami pred Starou tržnicou v Bratislave. Na Deň nenakupovania sme tak chceli ľuďom ukázať, že ako spotrebitelia majú silu zmeniť pracovné podmienky či požadovať ochranu životného prostredia od firiem, od ktorých nakupujú.

Pozrite si, ako to prebiehalo vo videu:

 

Pod značkou Fér farma sme ponúkali štyri banány za 0,40 euro, čokoládu za 0,50 euro, kávu za 2 eurá, kakao za 0,60 centov či šesť vajec za 0,40 euro. „Informujeme férovo o všetkom, čo sa pri produkcii našich výrobkov deje a vy sa rozhodujete, či to podporíte alebo nie,“ prízvukovala predavačka Fér farmy zákazníkom.

53 ľudí napriek vedomiu, že nákupom podporujú ničenie životného prostredia, detskú prácu, týranie zvierat či nízke mzdy zamestnancov, naše produkty kúpilo. Predaj nám dokonca išiel tak rýchlo, že zhruba za hodinu sme museli obchod zavrieť. „Či nám zákazníci skutočne uverili, že týrame deti, nevieme odhadnúť. Mnohí však hovorili, že takto je to bohužiaľ v každom obchode a nemajú silu to zmeniť,“ hovorí Petra Ježeková zo Živice.

„Nekúpil som si u vás nič, lebo mi to príde strašné,“ hovoril jeden z mladých mužov, ktorí sa pri stánku zastavili. Okrem neho nákup v našom stánku odmietli ešte ďalší traja ľudia a jedna rodina tovar vrátila.

„Po zakúpení tovaru sme zákazníkov posielali za oponu do oddelenej zadnej časti stánku, kde sme im sľúbili bonus od firmy. Bonusom boli informácie o pozadí lacných výrobkov a možnostiach, ako tomu predísť,“ vysvetľuje Ježeková. Nikto z ľudí, ktorí si tovar kúpili a prišli za oponu nepovedal, že by mu na tom nezáležalo. Za najväčší problém však považovali nedostatok alternatív. Väčšina z nich nepoznala certifikát férového obchodu Fair Trade, ktorý zaručuje producentom dôstojnú odmenu za ich výrobky. „Informovanie a vzdelávanie o Fair Trade produktoch a bio produktoch sa na Slovensku začalo šíriť už pred 15 rokmi. Napriek tomu ľudia o týchto produktoch málo vedia a nerozumejú tomu, prečo by mali za ne platiť viac,“ hovorí Zuzana Dovalová z CEEV Živica.

Prekážkou v kúpe etickejšej a ekologickejšej varianty býva pre mnohých práve vyššia cena. Slováci sa stále cítia ako chudobný národ, napriek tomu, že vo svetovom rebríčku krajín podľa HDP sme na 39. mieste zo 185. „Zaplatiť o niečo viac za nákup, ktorý prispeje k tomu, že kvôli nám netrpia iní sa však oplatí,“ hovorí Ježeková.

Na tom sa zhodli všetci návštevníci nášho sobotňajšieho stánku. Veríme, že nadobudnuté vedomosti využijú pri najbližšom nákupe!

Viac informácií o férovom obchode nájdete na stránkach nášho projektu Za férové ovocie!