Poďte s nami nazrieť do úľa - ako sa nám darí

Už od polovice mája tohto roku prichádzajú žiaci materských a základných škôl na výučbový program o včelách priamo na včelnicu vo Vodárenskej záhrade BVS.

 

Úle boli do Vodárenskej záhrady osadené v minulom roku v rámci projektu „Nevyšliapanou cestou“. Po jeho skončení pokračujú mestské včely vo vzdelávaní žiakov prostredníctvom preskleného úľa. Tento špeciálne upravený úľ umožňuje deťom pozorovať včely z bezprostrednej blízkosti z rôznych strán a zároveň minimalizovať nebezpečenstvo uštipnutia. 

V tomto roku sme sa za finančnej pomoci spoločnosti dm drogerie markt zamerali na materské a základné školy a ponúkli sme im možnosť prísť sa učiť o včelách priamo na včelnicu“, hovorí Petra Ježeková, včelárka zo Živice, ktorá má program na starosti. „Žiaci sa dozvedia nielen zaujímavosti o včelách, ale aj to, čo včely ohrozuje a ako im môžeme pomôcť“, dodáva.

Cieľom aktivity je ukázať žiakom včely hravou a interaktívnou formou. V tomto roku prinesieme školám aj interaktívnu „stolovú“ hru o včelách a mnohé ďalšie aktivity.

Školy v Bratislave a okolí majú takto možnosť zoznámiť sa s tým, čo včelám vadí a ako im môže každý z nás pomôcť. Zároveň sa naučia rešpektu k týmto tvorom a ako sa majú správať, aby včely zbytočne  nedráždili. Včely do mesta osádzame preto, aby sme zdvihli debatu o tom, čo v súčasnosti včely ohrozuje a ako im môžu obyvatelia miest pomôcť. Deti získajú rešpekt, ale prostredníctvom zážitku aj vzťah k tomuto hmyzu a po absolvovaní programu môžu vďaka inšpirácii s učiteľmi v škole vysádzať medonosné kvety či stavať hmyzie hotely a tak konkrétne pomôcť nielen včelám, ale aj iným opeľovačom a užitočnému hmyzu.

Program je vhodný pre deti od 4 do 10 rokov. Včelička Anička sprevádza deti životom v úli, ukáže im, ako vyzerajú včelárske pomôcky aj samotný úľ. Žiaci si vyskúšajú aj včelárske klobúky a pozrú sa aj na živé včely priamo cez presklenú stenu úľa. Vyskúšajú si aj „zber nektáru“ a spoznajú niektoré medonosné rastliny. Na záver ochutnajú mestský med,“ vymenúva riaditeľ Živice Juraj Hipš.

Doteraz program absolvovalo 264 žiakov a ďalšie triedy budú prichádzať až do konca školského roka.

Program bol naozaj zaujímavý, deťom sa páčilo a niečo nové sa naučili. Páčila sa im aktivita ako sa vžiť do role včielok. Takéto aktivity deti vždy zaujmú. Výklad bol veľmi jasný a zrozumiteľný. Oceňujeme pekný nápad priblížiť mestským deťom zaujímavosti prírody.“, hovorí pani učiteľka Helbichová zo ZŠ Mudroňova v Bratislave.

Tešíme sa, že žiaci môžu program vďaka podpore dm drogerie markt absolvovať zdarma. Ďakujeme.

 

Zaujala Vás táto téma? Čítajte viac na stránke projektu: