V Bratislave už zaplatíte elektronickou lokálnou menou

Po anglickom Bristole je Bratislava druhým európskym mestom, kde miestni ľudia môžu platiť elektronickou lokálnou menou. Nemusia už platiť papierovými peniazmi, stačí im mobil a pripojenie na internet. E-živcami môžu platiť vo vybraných prevádzkach od 29. júna 2015.

E-živec je elektronickou alternatívou k papierovému Bratislavskému živcu, ktorý funguje od apríla 2014. Živec je doplnková lokálna mena, ktorá platí súčasne s eurom a je na euro viazaná. Doteraz si mohli používatelia vymeniť živec za eurá v siedmych výmenných miestach. Teraz už na ne nemusia fyzicky chodiť, stačí keď si e-živce pohodlne zakúpia priamo prostredníctvom svojho počítača.  

 „Slovensko sa tak stáva druhou krajinou v Európe, ktorá zaviedla formu elektronického lokálneho platidla. Obyvatelia mesta Bristol ju veľmi radi používajú, je to jednoduché a rýchle. Som si istý, že Bratislavčania si ju tiež obľúbia a rozšírime ju neskôr do ďalších miest,“ hovorí riaditeľ Živice Juraj Hipš. 

Používaním lokálnej meny používatelia podporujú nielen ekonomiku a sebestačnosť svojho mesta, ale podporujú aj miestnych obchodníkov, čím sa vytvárajú lepšie a bližšie vzťahy v komunite.

Do projektu Bratislavského živca sa rozhodla prispieť aj bratislavská spoločnosť Factory 4 Solutions, ktorá bezplatne vyvinula software k elektronickému živcu a momentálne zabezpečuje aj technickú realizáciu tejto elektronickej meny.   

„Platba e-živcami je nenáročná. Užívatelia si musia vytvoriť svoj účet, stiahnuť aplikáciu do svojho mobilu a nakúpiť si e-živce. Potom v obchode jednoducho zaplatia priložením mobilu k mobilu  obchodníka cez NFC ak majú moderné telefóny. V prípade starších smartfónov si platbu môžu  odovzdať prostredníctvom naskenovania QR kódu alebo zadania kódu z elektronickej účtenky.  Dôležité je, že zákazník neodovzdáva obchodníkovi žiadne svoje údaje z karty, čím sa minimalizuje šanca ich zneužitia,“ objasňuje predseda predstavenstva Factory 4 Solutions Ing. Igor Hornák, CSc.  

 

Bratislavské živce platia v 40 prevádzkach, za elektronické živce je možné nakupovať v štyroch pilotných vybraných prevádzkach. Ľudia môžu platiť e-živcami za výrobky v eko kvalite v Ekoobchode Živica či za výstroj na čunder v prevádzke Doprírody. Takisto si Bratislavčania za elektronickú lokálnu menumôžu kúpiť kurz flamenca, hodinu španielčiny v GoDany.sk alebo sa naučiť pliesť v Opletačkách s háčikom a ihlicami.

Pri predstave háčkovania a pletenia mnohým naskočí obraz starej pani, ktorá doma v kresle sama opletá. Nie je to tak, po rokoch fungovania zážitkovej galantérie môžem povedať, že k nám prichádzajú  prevažne mladé šikovné žienky, ktoré sú tvorivé,  ekologické a moderne založené. Sú otvorené novým veciam a ide im to nielen s ihlicami, ale aj so smartphonmi“, hovorí majiteľka prevádzky Opletačky s háčikom a ihlicami Bibiána Zelinová.  

Výmenou e-živcov sa podporuje aj Komunitný fond lokálnej meny, ktorý zriadila Živica s v spolupráci s dm drogerie markt a Nadáciou Pontis. Za každý jeden vymenený živec daruje dm drogerie markt do Komunitného fondu 10 centov. Z fondu sa bude financovať revitalizácia námestia pred Starou tržnicou v Bratislave. 

Zaujala Vás táto téma? Čítajte viac na stránke projektu: