Návšteva lokálnej meny Waldviertler Regionalwährung

V piatok 14. 3. sme sa vybrali navštíviť úspešne fungujúcu lokálnu menu v Rakúsku - v časti Waldviertel. Mena začala fungovať v januári 2005 a postupne sa rozrastala do celej Waldviertel, hoci najviac zapojených prevádzok je v meste Heidenreichstein.

Mena sa inšpirovala lokálnou menou Wörgl, ktorá fungovala v rakúsku v rokoch 1932/33 a fungujúcou nemeckou lokálnou menou Chiemgauer.

Mena funguje v spolupráci s miestnou pobočkou Volksbank Oberes Waldviertel, kde sú peniaze uložené a ktorá slúži aj ako jediné výmenné miesto na výmenu regionálnej meny za euro (s poplatkom 5% na prevádzku meny). Túto službu robí bezplatne na podporu regionálneho rozvoja. mena je obľúbená a firmy dávajú svoje sponzorské dary miestnym organizáciám iba v nej, nie v eurách, aby sa peniaze točili v regióne. Aj miestne dane sa mestu Heidenreichstein platia iba v lokálnej mene.

Za posledný rok bolo v obehu okolo 40 000 kusov lokálnej meny, zvýšil sa aj objem vymenených peňazí a mena sa častejšie otáča v komunite.

Novinkou je aj zriadenie solárneho taxíka, ktorý funguje iba v rámci Heidenreichsteinu a akceptuje lokálnu menu. Odváža dôchodcov na nákupy, deti na krúžky ... ak platia lokálnou menou, cena je výhodnejšia. Viac o mene nájdete tu.