Lokálna mena živec tento rok končí

Nezabudnite minúť svoje posledné živce 2016. Ich platnosť je do posledného dňa v tomto roku. Budúci rok už nové živce nevydáme.

 

Je nám to veľmi ľuto, žiaľ, tento rok lokálna mena vo Zvolene a Bratislave končí. Živec sme na Slovensku testovali v pilotnej fáze dva a pol roka. Vedeli sme, že to bude náročný projekt aj s ohľadom na platnú legislatívu. Každý krok bol konzultovaný s právnikmi, v poslednej fáze nám pomáhala renomovaná právna kancelária Hillbridges. Bolo pre nás dôležité, aby lokálna mena nebola ilegálnou činnosťou, ktorú budú ľudia používať potajme. A práve platná legislatíva je príčinou ukončenia. Aby lokálna mena skutočne plnila svoju funkciu, je nevyhnutné, aby sa ňou dali platiť miestne dane, poberať aspoň časť mzdy alebo platiť napríklad za odvoz odpadu. Žiaľ, tu je hranica, na ktorú sme narazili a bez zmeny zákonov sa nedá pohnúť legálne ďalej.

Lokálnu menu sme rozbiehali v spolupráci so švajčiarskym mestom Bazilej, kde už fungovala niekoľko rokov. V Rakúsku sme zažili ako si môžete lokálnu menu zameniť aj vo veľkej komerčnej banke a ako lokálnu menu podporuje miestna cirkev. A to už nehovorím o meste Bristol, kde si ľudia môžu bristolskú lokálnu menu ukladať aj na účet v banke, platiť ňou aj elektrinu a poberať mzdu. Primátor Bristolu chcel byť príkladom a celú mzdu poberá len v lokálnej mene. To je na Slovensku skutočne hudba budúcnosti. Aj keď môže byť tomu samospráva naklonená, súčasné zákony podpore lokálnej meny neprajú. 

Chceli by sme sa poďakovať všetkým zapojeným obchodníkom a obchodníčkam, ktorí/é sa aj napriek tomu, že živec bol na Slovensku novinkou, do kolobehu zapojili a myšlienka ich nadchla. Veľmi ďakujeme aj všetkým ostatným priaznivcom, ktorí tiež sympatizovali s ideou lokálnej meny. Veríme, že budúcnosť nám ponukne možnosti k návratu lokálnej meny do našich miest. Sme optimisti.

Ešte raz, ďakujeme všetkým za podporu a pomoc.

Jana Udvardiová

Koordinátorka projektu Lokálna mena živec

udvardiova@zivica.sk