Aký je rozdiel medzi Bristolom, Zvolenom a Bratislavou?

Začína to ako vtip, však? Ale človek sa na tom nakoniec nezasmeje.

Bristolský primátor Ferguson poberá celý svoj plat v lokálnej mene a miestna samospráva umožnila v lokálnej mene platiť aj dane. Bristolská samospráva lokálnu menu podporuje, lebo vidí v nej jednej z nástrojov ako pomôcť miestnej ekonomike. Podporujú tak malé nezávislé obchody. Jednoducho miestnych občanov.

Vo Zvolene sa zástupcovia mesta rozhodli postupne Bristol nasledovať. Nie je už prekvapením, ak na mestskej akcii je jediným platidlom lokálna mena živec.  Bolo tomu tak na Živom trhu a rovnako sa bude nakupovať na Štúrfeste. Zvolen hľadá spôsoby ako podporiť lokálnu menu. Toto mesto na Pohroní začína púť akou sa vydal aj anglický Bristol.

A potom je tu Bratislava. Živica ako zakladateľ živca chcela dnes ponúknuť Bratislavčanom  vzdelávací interaktívny exponát, kde by sa mohli na Poštovej ulici vyskúšať ako kolujú peniaze v miestnej ekonomike. Dnes ho ale na Poštovej neuvidíte. Staromestská samospráva sa rozhodla, že nebude napodobňovať Bristol ani Zvolen. Budú originálni a ukážu ako sa lokálne iniciatívy majú naozaj podporovať.

Nechceli sme od bratislavského Starého mesta žiadne peniaze na výrobu exponátu, ani na jeho prepravu ani lektorov. Dovolili sme si len požiadať o kúsok verejného priestoru. Staré mesto ale už aj takúto žiadosť považuje za trúfalosť. Za umiestnenie vzdelávacieho exponátu na tri hodiny vám naúčtuje sto eur. Darmo im vysvetľujete, že  chcete Bratislavčanom ukázať to, čo funguje v Bristole. Že je to vzdelávací exponát, ktorý na tri hodinky spestrí jednu staromestskú ulicu. Na našu žiadosť o odpustenie poplatku už ani nikto nereagoval.

Je nám ľúto, že exponát nakoniec v Bratislave inštalovaný nebude. Sto eur nie je neprekonateľná prekážka. Tou prekážkou sú skôr ľudia, ktorí bratislavské Staré mesto riadia. Bristolský primátor George Ferguson prejavil záujem prísť na Slovensko a rozpovedať bristolský príbeh. Len máme obavu, či za to svoje rozprávanie nebude ešte musieť zaplatiť nejaký poplatok. Nie je predsa v Bristole.

Juraj Hipš, riaditeľ CEEV Živica

 

www.lokalnamena.sk

www.facebook.com/lokalnamena

www.facebook.com/lokalnamenazvolen

Zaujala Vás táto téma? Čítajte viac na stránke projektu: