Ako vidí Lokálnu menu Zvolen?

Mesto Zvolen podporuje Lokálnu menu Živec. Ako vidí lokálnu menu viceprimátor Zvolena Jaroslav Stehlík?

 

Prečo a akým spôsobom ste sa rozhodli podporovať lokálnu menu živec vo Zvolene?

Dnešný globalizovaný svet sa s nami zahráva a mám pocit, že nás tlačí do systému, v ktorom sa  jednotlivec, skupina či  komunita úplne stráca. Je len na nás, do akej miery sme ochotní tento stav tolerovať. Pokus zavedenia lokálnej meny vnímam hlavne v podpore miestnych  obchodníkov a malých živnostníkov. Vytvoriť komunitu, ktorá napríklad chce mať na stole čerstvé potraviny z blízkeho okolia, by malo byť  jedným z cieľov tohto zámeru.

 

Myslíte si, že by podľa modelu bristolskej libry mohlo tak úspešne raz fungovať aj mesto Zvolen?

To, do akej miery bude tento príbeh úspešný, je len na nás. Komunálnej politike sa venujem už 13 rokov. Podobne tu a ako aj v podnikaní platí, že ak chcete byť úspešným, musíte byť pred Vašou konkurenciou. To znamená jedinečný, inovatívny, skrátka iný. Jednoducho povedané - chytrejší ako ostatní. V tejto súvislosti ma napríklad napadá využitie prepojenia miest Bristol a Zvolen, kde by Zvolen mohol marketingovo len získať.

 

Akými príkladmi by ste sa chceli inšpirovať od našich zahraničných kolegov?

Dobrým príkladom by mohlo byť aj vyplácanie časti platov zamestnancom mesta Zvolen v živcoch. Musím však povedať, že toto by malo byť v súbehu s rozširujúcou sa ponukou miest, kde sa bude dať platiť touto lokálnou menou. Ja osobne uvažujem nad tým, že v prípade, ak by to nebolo veľmi technicky náročné, časť odmeny za výkon funkcie zástupcu by som s radosťou uvítal v tejto mene.

 

Akým spôsobom by sa dala lokálna mena vo Zvolene ešte viac rozšíriť? Bolo by možné niekedy v budúcnosti platiť napr. za verejné služby (poplatky za parkovanie, miestnu daň či odvoz smetí) v živcoch?

Rozbehnutie tohto projektu vnímam ako beh na nie krátku trať. Avšak všetko záleží od toho, ako sa bude meniť správanie nás ako konzumentov lokálnych produktov a služieb. Mesto samozrejme môže ísť v budúcnosti pri rozširovaní tejto meny príkladom a umožniť niektoré platby do mestskej kasy v tejto mene.