Živec úspešne vkročil do roku 2015

Lokálnu menu Živec zaviedla do obehu Živica v apríli 2014. Je to doplnková lokálna mena, ktorá platí súčasne s eurom a je na euro viazaná. Jeden živec má hodnotu jedného eura. V Bratislave platí Bratislavský živec a vo Zvolene Zvolenský živec.

Aby mala lokálna mena zmysel, musí sa čo najdlhšie udržať v komunite bez toho, aby odtiekla preč. Je preto dôležité, aby živec neobiehal iba medzi obchodníkmi a zákazníkmi, ale aj medzi obchodníkmi navzájom. V roku 2014 sme preto zapojili prvý veľkoobchod pre obchodníkov a v tomto roku máme v pláne ešte viac posilniť obchod medzi zapojenými prevádzkami.

Živce si môžete vymeniť na na určených výmenných miestach v Bratislave a Zvolene. Ich zoznam nájdete na www.lokalnamena.sk.

 

Novinkami roku 2015 je elektronický živec a komunitný fond.

Elektronický živec
Od marca si budete môcť nakúpiť online e-živce cez aplikáciu na www.lokalnamena.sk. Mobilom bude možné nakupovať za živce vo vybraných miestnych prevádzkach a v e-shopoch, čím sa Slovensko  tak zaradí medzi niekoľko krajín na svete, ktoré využívajú formu elektronického lokálneho platidla.

Komunitný fond
Každý Bratislavčan a Zvolenčan bude mať v tomto roku možnosť podporiť zaujímavé miestne verejnoprospešné projekty prostredníctvom Komunitného fondu. Za každý živec v obehu daruje dm drogerie markt 10 centov do Komunitného fondu, z ktorého budú podporené vybrané lokálne projekty v Bratislave a vo Zvolene. Čím viac živcov budeme používať, tým vyššia bude suma na podporu týchto verejnoprospešných projektov.

 

Tešíme sa na Vás v roku 2015 so živcom!

Zaujala Vás táto téma? Čítajte viac na stránke projektu: