Živce 2014 platia iba do konca roka - zákazníci, miňte ich

Lokálna mena živec patrí medzi alternatívne meny, čo je peňažný systém odlišujúci sa od

oficiálnej meny. Môže existovať v mnohých variantoch – vo forme peňazí, hodín/minút, či virtuálne. Alternatívna mena môže tú oficiálnu nahrádzať alebo byť na existujúcu menu viazaná - tzv. doplnková mena.

Použitie alternatívnej meny je obmedzené na určitú obec, región alebo komunitu. Doplnkové meny majú hlavne sociálnu funkciu. Peniaze neodtekajú preč z  komunity, zostávajú „doma“ a kolovaním v komunite vytvárajú prácu a oživujú ekonomiku.

Živec zaviedla do obehu Živica v apríli 2014 ako jednu z aktivít projektu Nevyšliapanou cestou. Živec je doplnková lokálna mena, ktorá platí súčasne s eurom a je na euro viazaná. Jeden živec má hodnotu jedného eura.  V Bratislave platí Bratislavsky živec a vo Zvolene Zvolenský živec.

Momentálne je v Bratislave 34 prevádzok a vo Zvolene 19, ktoré prijímajú platby v živcoch. Zapojené obchody a prevádzky sú rôzne - od kaviarní, reštaurácii až po svadobný salón, či kníhkupectvo. Viac na www.lokalnamena.sk

V oboch mestách je v obehu okolo 9000 živcov z prvej emisie z roku 2014.

Týmto by sme chceli vyzvať vás všetkých - používateľov lokálnej meny Bratislavský živec a Zvolenský živec, aby ste svoje vymenené živce použili najneskôr do 31.decembra – dátumu, kedy sú živce na rok 2014 platné. Inak vám prepadnú.

Ak by ste sa však rozhodli si živce ponechať, aj to je možnosť. Takýmto spôsobom podporíte prevádzku lokálnej meny na rok 2015. Projekt, ktorý inicioval vznik tejto meny prebieha len do konca februára 2015.

Zaujala Vás táto téma? Čítajte viac na stránke projektu: