Ako peniaze pomáhajú

Manželka mi nadšene hovorí: „Všade, kde som prišla, to funguje. A môžeš mi dať ďalšie peniaze.“ Tak toto som veľmi rád počul. Manželka kúpila vo Zvolene ovocné šťavy, oriešky, syry aj víno. Ja som zatiaľ s  deťmi sedel na zákuskoch a káve.

Za všetko sme platili lokálnou menou živec. A podporili sme tak miestne zvolenské obchodíky. Nakupovanie nie je moja silná stránka, ale posledný mesiace si to skutočne užívam.

V utorok ráno sa presúvam zo zaježovských lazov priamo do centra Bratislavy. Milujem rána, keď si môžem dať v pokoji kávu a prečítať si noviny. Tak som ráno začal v bistre v Starom meste. Pomaly som sa presunul do kultového bratislavského kníhkupectva na tej istej ulici a kúpil si knihu od Viktora Frankla. Večer som spolu s kolegami mal pracovnú večeru v útulnej reštaurácií na Trnávke. Jasné, že som všade platil bratislavským živcom.

Ako to funguje

Keď sa ma ľudia pýtajú, na čo je dobré mať v peňaženke okrem eura ešte aj živce, tak začína vzdelávacie okienko o lokálnej ekonomike. Jednoducho povedané, čím menej peňazí odteká mimo komunitu, tým je to lepšie ako pre obyvateľov, tak aj miestne obchody. Britská New Economics Foundation dokonca vyvinula metódu, pomocou ktorej sa dá zmerať dopad toho, keď peniaze ostávajú v komunite.  Jednoducho sa takto môžeme vzájomne v komunite podporiť. Princíp lokálnej meny živec je vo svojej podstate jednoduchý. Mena je platná len v danom meste. V tomto roku je to Bratislava a Zvolen. Zvolenským živcom sa dá platiť len vo Zvolene a bratislavským živcom len v Bratislave.  Takto je zabezpečené, že mena cirkuluje v danom meste a neopúšťa ho.  Ak lokálna mena dobre funguje, tak by to mohlo vyzerať nasledovne: Kúpim si za živce knihu u miestneho kníhkupca. Kníhkupec chce vytlačiť plagát, na ktorom bude propagovať autogramiádu. Zákazku dá grafikovi z vedľajšej ulice a zaplatí mu živcami. Grafik dá vytlačiť plagáty v tlačiarni, kde pracujú jeho bývalí spolužiaci a rád s nimi robí. Opäť zaplatí živcami. Lokálna mena takto koluje medzi miestnymi obchodníkmi a zabezpečuje tok tovaru a služieb. Pracovné obedy si miestni obchodníci dajú v reštaurácií, kde zaplatia živcom. A reštaurácia zaplatí mestu poplatok za umiestnenie terasy na verejnom priestranstve v lokálnej mene.

Platby mestu v živcoch ešte nie sú v Bratislave ani Zvolene realitou, ale čo nevidieť, aj toto môže byť súčasťou komunálnej politiky . Hovorca mesta Zvolen vyhlásil, že budú sledovať ako sa lokálna mena v meste ujme.  V rakúskom regióne Waldviertel je platba miestnych daní v lokálnej mene možná už niekoľko rokov. Veľkou inšpiráciu pre zástupcov mesta môže byť primátor Bristolu George Ferguson, ktorý poberá 100% svojho platu v lokálnej mene. Lokálna mena pomáha miestnym komunitám byť sebestačnejšími. Cieľom živca nie je nahradiť euro ani vystavať novú ekonomickú alternatívu. Je to praktická inšpirácia ako človek môže pomôcť mestu, kde žije. A ako mesto na oplátku svojmu obyvateľovi.

Vytváranie vzťahov

Bratislavčan alebo Zvolenčan môže prísť na niektoré z výmenných miest, kde im eurá zamenia za živce. Ak si vymeníte 100€, tak získate 105 živcov. Živec má hodnotu jedného eura. Je teda výhodnejšie v miestnom obchode, ktorý akceptuje živec, platiť ním.  Mnohí argumentujú, že ak chcú podporiť miestny obchod, spravia to aj eurami. Veď aj lokálna mena živec je nimi krytá. Tento argument mi povedal jeden pán na verejnej prednáške. A jedným dychom dodal: „Zbehnem tu do nákupného centra, kúpim si knihy a podporím ich. Nepotrebujem žiadny živec.“ Živcom sa dá ale platiť len v miestnych obchodoch, ktoré nesídlia v nákupných centrách a nie sú súčasťou obchodných reťazcov. To je jeden argument. Na sebe som zistil ešte ďalší. V peňaženke mám teraz zvolenské aj bratislavské živce. A začal som vedome vyhľadávať obchody, ktoré živec akceptujú. Milujem knihy a ešte pred dvomi mesiacmi som ich kupoval kdekoľvek. Teraz chodím už zámerne do kníhkupectva, kde môžem zaplatiť živcom. Aj keď musím o desať minút dlhšie kráčať. To isté robím pri kaviarňach alebo reštauráciách. Vždy sa zároveň v obchode porozprávam ako im to ide, aj navrhnem, čo by som ako zákazník uvítal. Jednoducho si budujeme vzťah – ja s obchodníkom, on so mnou. Nemám rád anonymné nákupy, som rád, keď aj nakupovanie je ľudské. Aj o tom je pre mňa lokálna mena.

Zároveň samotní obchodníci sa môžu podporiť navzájom. Môžu v živcoch od seba nakupovať tovary a služby, tak ako sme to videli vo švajčiarskom Bazilej. Keď zvolenská kaviareň bude  chcieť peknú bráničku do svojej záhrady, tak osloví miestneho kováča a zaplatí živcami. Aj to sa dá – kaviareň aj kováč vo Zvolene lokálnu menu skutočne prijímajú. Dokonca aj regionálne noviny MY si môžete predplatiť v živcoch a podať si aj inzerát a zaplatiť ho lokálnou menou. V Bratislave vám spravia účtovníctvo, svadbu aj donesú pečivo a čerstvú vianočku miestni obchodníci, ktorí radi akceptujú platbu živcom.

Čím je živec iný

Okrem toho, že živec platí len v danom meste v miestnych obchodoch, má ešte jednu zvláštnosť.  Vydané peniaze majú časovú obmedzenosť. Každá vydaná emisia má platnosť jeden kalendárny rok. Tým je zabezpečené, aby lokálna mene v komunite obiehala a používala sa, nie hromadila doma v ponožke alebo na účtoch v banke. Aj v zahraničí majú lokálne meny  časové obmedzenia, dokonca aj značne kratšie. V Nemecku má lokálna mena platnosť tri mesiace. Stáva sa, že ľudia lokálnu menu v danom čase zámerne neminú a podporujú tým emitenta. Vydavateľom lokálnych mien sú mnohokrát neziskové organizácie, ktoré sa takto ľudia rozhodnú podporiť. Aj bratislavské a zvolenské živce vydáva nezisková organizácia Živica. V prípade, že ľudia živce v danom roku neminú a časť ich „prepadne“, bude suma použitá na vzdelávacie projekty, ktoré Živica realizuje.
A čo spraví na konci roku so živcami obchodník? Kedykoľvek počas roku si ich môže prísť zameniť za eurá. Obchodník ale môže živcami platiť aj iným obchodníkom, môže v nich vyplácať časť mzdy a rovnako v nich môže vydať zákazníkovi. Dôležité je, aby živce boli počas roku v čo najväčšom obehu. Vtedy plnia svoju funkciu, kvôli ktorej vznikli – podporiť lokálnu ekonomiku, budovať vzťah v komunite a prispieť k väčšej sebestačnosti mesta. 

Keď som prvý krát videl bazilejskú lokálnu menu, myslel som, že bankovka je z hry Monopoly. Prvé, čo mi napadlo, bolo – toto si v pohode každý nakopíruje a je po lokálnej mene. Lenže Bazilejčania sa k tomu nikdy neuchýlili.  Prečo by robili zle sami sebe a mestu, v ktorom žijú? Verím, že do podobného stavu dospejeme aj na Slovensku. Zatiaľ je lokálna mena živec chránená niekoľkými ochrannými prvkami proti falšovanie a je tlačená ako cenina. Ale možno príde čas, že nám bude stačiť aj kopírka.

Užitočné minutie peňazí

„Kníhkupectvá, reštaurácie, trhoviská, kluby – tí všetci uvítajú, keď svoju lokálnu menu miniete užitočne a zmysluplne u nich. Čestné podnikanie je slovenskou témou dňa a toto je jedna z ciest ako ho môže podporiť naozaj každý,“  povedal spisovateľ Michal Hvorecký, ktorý je členom Rady lokálnej meny živec. V čase, keď píšem tento text, je v obehu už 4 000 živcov a 40 zapojených obchodov.  Všetky ich nájdete na www.zivica.sk/lokalnamena spolu so zoznamom výmenných miest, kde živce získate. Zapojené obchody nájdete aj na portáli www.eko-mapa.sk, kde je možné stiahnuť si mobilnú aplikáciu, ktorá vás bude navigovať k najbližším obchodom, ktoré živec akceptujú. Lokálna mena živec nie je zázračným liekom na ekonomické problémy. Je ale praktickou a fungujúcou ukážkou ako sa dá pozerať na peniaze aj iným pohľadom.  Ak budete mať v peňaženke aj živce, je jasné, že vám záleží na mieste, kde žijete.

Juraj Hipš
riaditeľ Živice

písané pre časopis Vitalita

Zaujala Vás táto téma? Čítajte viac na stránke projektu: