Komunitné záhrady

Čo to je?

Komunitná záhrada je vyčlenená plocha zeme, na ktorej spoločne záhradníči skupina ľudí. Poskytuje čerstvé ovocie a zeleninu ako aj zmysluplné trávenie času, zlepšenie susedských vzťahov, pocit spolupatričnosti a prepojenie s prírodou. Vytvára priestor na kontakt s pôdou a  manuálnou prácou v záhrade a na medzigeneračnú výmenu.

Kolíska komunitných záhrad

Koncept komunitných záhrad sa po prvý krát objavil už okolo roku 1890 v mestách v USA. Komunitné záhrady vtedy vznikli z potreby poskytnúť nezamestnaným robotníkom vo veľkých mestách možnosť dopestovať si nejaké potraviny. Zároveň chceli naučiť nezamestnanú mládež pracovným návykom. Záhrady boli podporované vládou USA počas I. i II. svetovej vojny, abydopĺňali a rozširovali jedálniček miestnych obyvateľov. Po skončení vojny ostalo fungovať iba zopár záhrad, ktoré dali základ na znovuzrodenie tohto konceptu v 70-tych rokoch.

Moderná história

Obnova pestovania v meste bola odpoveďou na spustnuté mestské prostredie, zvyšujúcu sa infláciu, obavy zo zhoršujúceho sa stavu životného prostredia. Ľudí poháňala aj túžba vybudovať susedské vzťahy.

Rôzne miestne organizácie pomáhali ľuďom so získavaním pozemkov, budovaním záhrad a rozvojom vzdelávacích programov pestovania a starostlivosti. Ako dôvod pre záhradníčenie stále hrali silnú úlohu bežné témy ako produkcia jedla, privyrobenie si, oddych, vzdelávanie či okrášľovanie. Bol tu však aj nový dôraz na obnovenie sociálnych vzťahov v zruinovaných mestských komunitách.

Pre rodiny s deťmi

Komunitné záhrady sú priam rajom pre rodiny s malými i väčšími deťmi, ktoré nemajú možnosť obrábať vlastnú záhradku či inde získať kontakt s pestovaním a pôdou. Pomáhajú ukázať, že vypestovať si niečo v našich podmienkach môže trvať aj celý rok, že sme závislí od počasia, kvality pôdy a množstva práce... Deti sa tu môžu zoznámiť s náradím, drobnými opravami a zlepšiť si celkovú zručnosť. Záhrady zároveň vytvárajú komunitu ľudí, ktorá si vymieňa recepty, organizujespoločné pečenia či zavárania. Deti tak môžu pričuchnúť aj k tomu, ako správne skladovať či konzervovať vypestovanú úrodu.

Včely, motýle, ježe a iné zvery

Komunitné záhrady väčšinou budujú nadšenci, ktorí kladú dôraz na životné prostredie a snažia sa aplikovať princípy permakultúry či bioprodukcie. Snažia sa preto pritiahnuť do svojich záhrad užitočný hmyz, ktorý im pomôže bojovať so škodcami. Budujú úkryty pre vtáky, netopiere, ale aj užovky, jašterice či ježe. Vysádzajú sa aj vhodné kvitnúce rastliny, ktoré priťahujú motýle a iné opeľovače. Mnohé chovajú aj včely, ktoré sú v zahraničí bežnou súčasťou takýchto záhrad.

Prídi, inšpiruj sa a okopíruj

Dôležitou úlohou týchto záhrad je inšpirovať ľudí k tomu, aby si začali budovať vlastné komunitné záhrady za svojim panelákom, vo vnútorných dvoroch medzi domami či na nevyužitých plochách.

Ukazujú, čo všetko sa dá vyrobiť z toho, čo nájdete pri rekonštrukciách (okná na parenisko), pri kontajneroch (koberec ako základ jazierka) alebo v zberných dvoroch (dosky na záhony, palety na kompostovisko). Ľudia z týchto záhrad sa radi podelia o tipy, ako pestovať, čo funguje a čo sa neosvedčilo a kde hľadať ďalšie inšpirácie či pomoc.

Vyvýšené záhony

Krásou záhrad v meste je to, že je úplne jedno, aký pozemok či akú pôdu máte. Nepestuje sa tu totiž priamo v pôde, ale buď v tzv. vyvýšených záhonoch, ktoré sa naplnia zeleným materiálom a navrch kvalitnou pôdou alebo v pestovateľských vakoch či prepravkách.

Vyvýšené záhony majú mnoho výhod – v záhrade sa dá lepšie pohybovať, efektívnejšie zavlažovať, je tam menej buriny. Môžete tam ísť aj so psíkom a nehrozí, že by ocikával úrodu. Špeciálne vyvýšené záhony sa budujú pre vozičkárov a umožňujú im tak pestovanie priamo z vozíka.

)

Vaky a prepravky

Vaky a prepravky sa s úspechom používajú v komunitných záhradách vybudovaných nastrechách domov (napr. na Mercer St. vSeattle, USA) alebo ak je záhrada navrhnutá ako mobilná a v tom prípade sa môže kedykoľvek presťahovať na iné miesto. To je výhodné najmä na takých plochách, ktoré chce majiteľ časom predať, čo by pevnú záhradu zničilo. Mobilná sa jednoducho presunie inam. Príkladom takejto záhrady je slávna Prinzessinnengarten v Berlíne či Mobilná záhrada Sasinkova 21 v Bratislave.