Prečo sa obchodníci zapájajú do lokálnej meny?

Pýtate sa, prečo práve Vy ako spotrebitelia by ste sa mali zapojiť do lokálnej meny? A čo motivovalo obchodníkov, aby sa zapojili?

Lokálne meny sa už vo svete tešia veľkej obľube. U nás sú však stále len novinkou, niečim, načo si ľudia ešte len zvykajú. Čo je vlastne ich výhodou oproti euru? Prečo by sme mali lokálnu menu používať?

  • Pretože lokálna mena koluje a neodteká z mesta preč.

Platí len v rámci zapojených obchodov z jedného mesta, čím vzniká sieť prevádzok, ktoré si navzájom platia za tovar a služby. Obchodníci sa podporujú navzájom, peniaze kolujú a sieť sa stáva sebestačnou

  • Pretože podporujete lokálnych obchodníkov. 

Ak namiesto návštevy obchodných centier podporíte radšej miestne obchody, tiež získate, čo potrebujete. Ešte ako bonus budete mať dobrý pocit z podpory vašej komunity a predĺžite existenciu svojich obľúbených prevádzok.

  • Pretože vytvárate vzťahy v komunite.

Pri nákupe v malej predajni si môžete nie len nakúpiť, ale aj zastaviť sa na kus reči s vaším predajcom. Týmto on získava vo vás verného zákazníka, vy ústretového a prístupného obchodníka a spolu podporujete dobré vzťahy vo vašej komunite.

  • Pretože môžete ovplyvniť, kam pôjdu Vaše peniaze.

Tým, že živec platí a koluje len na určitom území v rámci zapojených účastníkov, peniaze ostávajú dlhšie vo vašom meste a neodtekajú za jeho hranice. Otvárajú ďalšie možnosti podnikania a priestor pre nové pracovné príležitosti. Platbou v živcoch ponechávate peniaze vo vašom meste, ktoré sa môže ďalej rozvíjať.

 

Niekoľkých zapojených obchodníkov sme sa pýtali, prečo sa oni zapojili do lokálnej meny. Pozrite si ich odpovede:

  

     Anna Korčoková, obchod Camellia, Zvolen

Oslovilo ma to hlavne kvôli tomu, že je to niečo nové a využíva to kopec ľudí na podporu mesta. Vidím v tom dobrú vec. Živec tu máme zatiaľ krátko, uvidíme, ako to pôjde ďalej… Myslím si však, že sa všetko rozvíja dobrým smerom.“

 

                                   Ivana Výbohová, Keramika na plote, Zvolen

Už viac ako rok sa snažím podporovať lokálnu menu Živec a zároveň Živec podporuje a zviditeľňuje moju prácu, ktorou je výroba keramiky. Páči sa mi myšlienka a cieľ, ktorý by mala lokálna mena spĺňať. Ja podporujem Živec a zároveň ostatných, ktorí sú v Živci zapojení, lebo práve tam míňam Živce. Je to pre mňa aj dobrá reklama a tak som už získala aj pár zákaziek."

 

      Martin Šípoš, obchod Do prírody, Bratislava

Myšlienka nás zaujala tým, že je to niečo nové, čo tu ešte nebolo. Pri študovaní materiálov sme sa dočítali, že v iných krajinách zavedenie lokálnej meny veľmi pomohlo mestu. Chceli sme byť medzi prvými, ktorí niečo také začali tu v Bratislave. Prínos je v tom, že ľudia majú možnosť podporovať miesto, kde žijú.

 

 

Ak máte otázky a chcete sa dozvedieť viac o lokálnej mene, neváhajte nás kontaktovať: udvardiova@zivica.sk