Mestské včely budú tento rok aj v Novom Meste

Po bratislavskej Karlovej Vsi, ktorá bola prvou mestskou časťou priateľskou k opeľovačom, sa projekt Mestské včely tento rok rozbehne aj Novom Meste. Na čo sa môžete tešiť?


Podaktorí možno stále žijú v predstave, že mesto je protikladom prírodnej krajiny, kde žije množstvo rozličných rastlinných a živočíšnych druhov. V skutočnosti to tak nie je. Vysoká kontaminácia vidieka pesticídmi a strata prírodného prostredia robia z miest vítané útočisko pre viacero druhov, okrem iných aj pre včely a ďalšie druhy opeľovačov.

Ani v mestách to však nemajú opeľovače úplne ľahké. Na monotónnych nakrátko pokosených trávnikoch im chýba potrava a ohrozuje ich používanie chemických prípravkov pri údržbe zelene. Bratislavské Nové Mesto sa to pokúsi tento rok v rámci projektu Mestské včely zmeniť.

Prečítajte si, čo sme pre opeľovače robili v Karlovej Vsi tu

"Spoločne sme vytipovali plochy, ktoré budú od jari vysadené a udržiavané prírode blízkym spôsobom," hovorí manažérka projektu Zuzana Dovalová. Príkladom pôjde Miestny úrad na Junáckej ulici „nektarodajnou výsadbou“ – nenápadné trávnaté plochy doplníme aromatickými bylinami, drobným bobuľovým ovocím a trvalkami.

Nekosené časti trávnika v Karlovej Vsi.

Na Teplickej ulici doplníme do trávnika okrasné lúčne kvety a veríme, že Račianske mýto doplnia kvety v časti trávnika, ktorý necháme v réžii prírody. To znamená, že ho nebudeme kosiť a vytvoríme tak priestor pre rozkvitnutie lúčnych kvetov, ktoré by to inak nestihli.

"Obyvatelia sa tak môžu tešiť na voňavú a príjemnú inšpiráciu, ktorú môžu sami realizovať vo svojich predzáhradkách a na balkónoch," hovorí Dovalová.

Stianite si zadarmo príručku Prírode blízka údržba mestskej zelene

Opeľovačom sa budú venovať aj školy. Poputuje program o kompostovaní s dôrazom na ochranu pôdy. A spoluprácu na projekte prisľúbila aj Nadácia Cvernovka, ktorá vhodnou úpravou a údržbou zapojí svoj areál do podpory opeľovačov. Do mesta tak pribudne aj čmelín.

Lúčne kvety sú pre opeľovače dôležitým zdrojom potravy.

Zlepšenie podmienok pre opeľovače v mestách v rámci projektu Mestské včely podporuje aj tento rok dm drogerie markt. Všetky informácie o projekte nájdete na www.mestske-vcely.sk