KTO JE ŽIVICA?

Pýtate sa, kto stojí za projektami, článkami a aktivitami Živice? Prinášame Vám odpoveď. Každý týždeň predstavíme jedného zo "živičiarov".

Umelecká, ezoterická krásna víla Dorota Martincová

"Keď som sa na Živicu pozerala ešte zvonka, vnímala som ju ako veľmi inovatívnu a riešiacu témy, ktoré pre mňa boli dôležité. Dnes, keď som jej súčasťou, som tu z rovnakých dôvodov, no pribudli k tomu ešte vzťahy s ľuďmi, kolegyňami a kolegami, ktorých zároveň vnímam ako blízkych priateľov a s tými, s ktorými každý deň sedím v kancelárii dokonca ako svojich miláčikov heart"

 

Kto si?

Toto je otázka, ktorá ma vždy zničí, pretože som čítala asi príliš veľa filozofických rozjímaní nad touto témou, a tak sa od toho neviem odosobniť. Niekde tam hlbšie je ale niečo také, že som ľudská bytosť, ktorá sa snaží byť svojou najlepšou možnou verziou, učiť sa a prinášať niečo dobré.

Odkedy si na živici?

Na Živici som od novembra 2015, čo je pomaličky niečo vyše polroka. Mám však pocit, že som tu odvždy, no zároveň že som len teraz prišla J.

Čo pre Teba znamená byť súčasťou živice?

Má to mnoho uhlov. Tým prvým, čo mi práve napadol je, že hneď ako som na Živicu nastúpila, cítila som hrdosť, keď som mohla povedať, že v nej pracujem. Ľudia väčšinou uznanlivo pokývali hlavou a povedali také to „mmm“, ako keď hodnotíte niečo dobrej kvality :) Zároveň to vnímam ako profesionalizáciu mojich predošlých polodobrovoľníckych aktivít, čo má svoje veľké prínosy, ale zároveň aj limity. Živica a ľudia v nej sú veľmi slobodní, a tak sa s tou slobodou snažím nejako zmysluplne naložiť.

Čomu sa venuješ?

Na Živici pracujem v programe Zelené škola a koordinujem projekt Jedlá zmena. Snažím sa so školami pracovať v témach zodpovednej spotreby potravín a celkovo vplyvu našich rozhodnutí v oblasti jedla na svet okolo. Nie je to ľahké, pretože človek ťažko prijíma zodpovednosť za negatívne veci, ktoré spôsobuje a ešte ťažšie mení návyky. Je to ale výzva. Aj pre mňa osobne J.

Mimo Živice som stála za projektami ako komunitný festival Leto v Háji, festival EKOdeň, Komunitná záhradka Sásová, Festival tolerancie a porozumenia, Vegánske večere, či Sásovská mozaika.

Čo rada robíš keď nerobíš?

Asi pred mesiacom som čítala zaujímavý článok o multipotencionalite, ktorý hovoril o tom, že existujú ľudia, ktorí dokážu vynikať vo veľkom množstve odborov a činností a vnútorne ich ničí, keď sa majú zamerať len na jedno. Nie som si istá, či skutočne v niečom vynikám, no baví a fascinuje ma až desivo veľa vecí. Takže priebežne prichádzajúc a odchádzajúc hrám v hardkor-pankovej kapele na basu, pestujem zeleninu a jedlé kvety, spievam trávnice, maľujem, skladám mozaiky, pracujem s drevom, vysoko laicky sa venujem grafickému dizajnu, šijem a vyšívam krojové košele, čítam, hľadám recept na najlepší chlieb na svete, venujem sa bylinkám a ich liečivým účinkom, zaujímam sa o symboly a obrady v rôznych kultúrach, angažujem sa v oblasti rodovej rovnosti a antifašizmu.

Tvoj obľúbený výrok?

Ja si žiaľ múdre výroky vôbec nepamätám. Väčšinou sa vo mne uložia v podobe nejakého pocitu, ktorý ovplyvňuje môj vnútorný kompas. Posledne ma oslovilo niečo v štýle, že to, čo rozprávaš už predsa vieš, no keď druhému načúvaš, môžeš sa naučiť niečo nové. Teraz sa vedome snažím byť dobrým poslucháčom.

Čo o tebe nevieme? 

Milujem staré veci. Majú svoju dušu. A ešte strašne rada zakladám oheň a dotýkam sa vody v potoku :)

Čo o Dori hovoria kolegyne?

Mirka: "Pre mňa je Dorotka inšpiráciu svojimi premyslenými názormi. Vie presne čo chce a to by som sa od nej rada naučila. Stojí si za svojim názormi a je v nich pevná. Zároveň si na nej vážim, že sa dokáže neskutočne nadchnúť pre dobré veci a má neskutočnú vnútornú motiváciu, ktorá je inšpiráciou aj pre mňa."

Miška: " Dory je priama a rázna žena, ktorá si pevne stojí za svojimi názormi a toto všetko počiarkuje svojou ženskou krásou, vnútornou múdrosťou :) "

Katka: "Dori je veľmi príjemná a milá žienka, ktorá zapadla do zelenoškolkého tímu ako chýbajúci kúsok skladačky:) Priniesla so sebou novú pozitívnu energiu a dynamiku."