KTO JE ŽIVICA?

Pýtate sa, kto stojí za projektami, článkami a aktivitami Živice? Prinášame Vám odpoveď. Postupne predstavíme každého zo "živičiarov".  

Nový projektový asistent Komenského inštitútu, Timotej Lauko.

Kto si?

Občan, študent, Slovák, skaut - človek.

Odkedy si na Živici?

Od augusta roku 2017.

Čo pre Teba znamená byť súčasťou Živice?

Pre mňa to znamená robiť prácu, ktorá má zmysel. Investovať svoju energiu nie do sedenia v kancelárii, či zarábania peňazí, ale pomoci našej spoločnosti a slovenskému školstvu. Čo je pre mňa veľký bonus, je komunita ľudí na Živici a jej celková filozofia. Preto som rád, že v čase kedy získavam svoje počiatočné pracovné skúsenosti (keďže zároveň som aj študentom vysokej školy) som získal možnosť stať sa súčasťou Živice - Komenského inštitútu.

Čomu sa venuješ?

Pracujem na Komenského inštitúte ako programový asistent, teda organizujem rôzne časti programu, ako sú wokshopy, konferencie a iné súčasti programu Komenského inštitútu. Základnou filozofiou inštitútu je meniť školstvo k lepšiemu, a to zdola prostredníctvom učiteľov a ich práce. Popri tom študujem politológiu a v rámci svojho štúdia sa venujem politickej participácii slovenskej mládeže a okrajovo migračnej otázke, či extrémizmu. V minulosti som bol dlhoročný skaut a viedol som skautský zbor v Nitre.

Čo rád robíš vo voľnom čase?

V minulosti som pôsobil v Slovenskom skautingu a ten tvoril skoro všetok môj voľný čas. Dnes vo voľnom čase, ktorý mi ostáva, rád bicyklujem, behám, cestujem, zaujímam sa o to, čo sa deje a čítam. Samozrejme vo mne ostal skauting, takže keď môžem, idem do prírody.

Čo budeš robiť o 10 rokov :-) ?

O desať rokov by som rád učil na vysokej, strednej, či základnej škole, bol v aktívnej politike a priamo sa podieľal na chode nášho štátu a bol stále súčasťou Živice a Komenského inštitútu. V neposlednom rade by som si rád založil rodinu :-)

Aký by bol Tvoj odkaz pre verejnosť?

Ak je to Slovenská verejnosť, tak: skutok sa stal, čím mám na mysli, že netreba byť ľahostajný a skeptický, ale aktívny, empatický, tolerantný a pracovitý, aby sme všetci mohli žiť ako dobrá spoločnosť a nemuseli sme premýšľať o vojnách, hlade a netolerantnosti ľudí.

Aký je Tvoj obľúbený výrok?

„Ak chceš zmeniť svet, zmeň seba.“

Čo o Tebe ešte nevieme?

Teraz už asi viete viac ako ja. Čo možno ešte, že nie som úplne typický študent, nakoľko deň po maturite som odišiel na rok do Edinburghu a vrátil sa na Slovensko deň pred nástupom na vysokú školu. Tento typ načasovania ma ešte sem tam postihne. Tiež rád spomínam na pracovnú stáž v IOM v Prahe, kde som pracoval s migrantami a utečencami v Českej republike, preto sa dnes na migrantov a utečencov pozerám inak ako možno niektorí ľudia v Európe.