KTO JE ŽIVICA?

Pýtate sa, kto stojí za projektami, článkami a aktivitami Živice? Prinášame Vám odpoveď. Každý týždeň predstavíme jedného zo "živičiarov".  

Vizionár a kávičkár Juraj Hipš

 

"Na Živici som si plnil sny. Založili sme školu, vzdelávacie centrum, napísal som metodické príručky, stretol množstvo skvelých ľudí... Živica je časťou môjho života a som rád, že si v nej môžem plniť svoje sny."

 

 

Kto si?
Tak túto otázku si kladiem už hodne dlhú dobu. Išiel som kvôli tomu študovať aj filozofiu na univerzitu, ale rýchlo som pochopil, že tam sa to nedozviem. Ale naučil som sa tam kopec iných vecí. Väčšina ľudí si myslí, že sú to hlúposti, ale skutočne ma fascinuje napríklad otázka „Prečo je skôr niečo ako nič.“

A na Živici som všetko možné – od vizionára cez kontrolóra účtovníctva, učiteľa aj manažéra až po podpisovača stoviek dokumentov, ktoré mi denne pristávajú na stole.
 

Odkedy si na Živici?
Ja som už inventár. Živicu som zakladal a niektorí ľudia sa aj pomýlia a oslovia ma ako pána Živicu. To je najvyššia forma splynutia s organizáciouJ Mám štyri deti – Yoriho, Viktóriu, Iniyu a Živicu. Odkedy sú baby v puberte, tak zisťujem, že s Yorim a Živicou je najmenej problémov.


 

Čo pre Teba znamená byť súčasťou Živice?
Niektorí mi už aj hovoria, že po šestnástich rokoch by som mal odísť. Ale ja sa do práce stále teším, tak to ešte bude musieť chvíľu počkať. Na Živici som si plnil sny. Založili sme školu, vzdelávacie centrum, napísal som metodické príručky, stretol množstvo skvelých ľudí... Živica je časťou môjho života a som rád, že si v nej môžem plniť svoje sny.
 

Čomu sa venuješ?
Snažím sa viesť Živicu a vytvárať v nej pre ľudí priestor, aby mohli prinášať kvalitné projekty. Mesačne mám aj dve desiatky porád, kde pomáham nastavovať najrôznejšie aktivity – od osádzania úĺov na strechách budov, cez tvorbu koncepcie učebnice až po lektorovanie pre firmy alebo školy. Monotónnu prácu určite nemám.


 

Čo robíš vo voľnom čase?
Vo voľnom čase sa venujem Živici :) Veľmi rád čítam. A okolie na mňa tlačí, aby som športoval. Tomu zatiaľ úspešne odolávam, ale nikdy nehovor nikdy. Aj keď si mnoho ľudí myslí, že keď žijem na lazoch, tak gazdujem, nie je to pravda. Som v týchto veciach ľavý a po jedenástich rokoch v Zaježovej je mi  jasné, že sa to asi nezmení.

Čo budeš robiť o 10 rokov?
Rád by som s mojimi deťmi sedel na dvore a diskutoval o filozofických dielach. Lebo Viktória a Iniya teraz čítajú dievčenské romány a na to ja moc nie som. A Yori fičí na hasičoch a to nie je zrovna intelektuálne podnetné čítanie. Takže o desať rokov možno budeme spolu diskutovať o Listoch Luciliovi.
 

Čo o tebe nevieme? 
Keď som úspešne ukončil štúdium filozofie na univerzite, stal som sa kuričom. Mám dokonca aj certifikát z tejto profesie. Skutočne kúrim rád. Aj vo Vzdelávacom centre Zaježová rád počas prestávok vbehnem do našej kotolne a priložím, keď treba. Predpokladám, že na zaježovských lazoch som jediný certifikovaný kurič a vyštudovaný filozof. Veľa som sa z oboch oblastí naučil.

 

Čo o Jurajovi hovoria kolegyne?

Mirka: Juraj je pre mňa veľkým vzorom. Je vždy férový ku všetkým. Nechápem ako môže stíhať to všetko čo robí, pretože má toho toľko čo by inak robilo 5 ľudí :). Veľmi si vážim jeho pokojný prístup k veciam a to, že sa na všetko díva ako na výzvu a nie problém.

Jana:Juraj má v sebe obrovskú silu a odhodlanie. Keď ho niečo nadchne, pustí sa do toho po hlave. Je jedným z ľudí, ktorých neskutočne obdivujem z pracovnej i osobnostnej stránky. Páči sa mi ako ide za svojimi snami bez ohľadu na to, čo povie okolie. Jedným z takých príkladov je aj napr.niekoľko hudobných vystúpení, ktoré už Juraj obsolvoval (aj s nami).