KTO JE ŽIVICA?

Pýtate sa, kto stojí za projektami, článkami a aktivitami Živice? Prinášame Vám odpoveď. Každý týždeň predstavíme jedného zo "živičiarov". 

Akčný a priateľský František Halás

"Vedel som, že projekty, za ktorými stojí Živica majú zmysel a robia skutočne to čo majú ako nosnú myšlienku. Keď sa vyskytla možnosť pridať sa k tímu, šiel som do toho, lebo práca na Živici a v Zelenej škole je spojením toho, čo som robil v minulosti, čo som študoval, čo chcem robiť a v čo verím."

 

 

Kto si?

Som Halky. Asi od ôsmych rokov ma takmer každý pozná pod touto prezývkou. Otázka, kto je Halky sa však nedá zodpovedať krátko a môj pohľad na to je dosť subjektívny. Povedal by som však, že som človek, ktorý má rád život. Snažím sa vidieť v ľuďoch to lepšie z nás. Som optimistický realista. Alebo realistický optimista? laugh

Odkedy si na živici?

Som najčerstvejšou posilou na Živici. Na Živicu som prišiel na konci marca tohto roku. Pridal som sa k tímu programu Zelená škola, kde prevezmem regionálnu koordináciu v regionálnom centre Bratislava.

Čo pre Teba znamená byť súčasťou Živice?

Pojem Živica som registroval už niekoľko rokov cez viaceré naše projekty. V neziskovom sektore (absolútne nesprávny termín, ktorý nevystihuje podstatu tohto pojmu) sa pohybujem asi 18 rokov najprv ako účastník, neskôr ako aktívna súčasť. Vedel som, že projekty za ktorými stojí Živica majú zmysel a robia skutočne to čo majú ako nosnú myšlienku. Keď sa vyskytla možnosť pridať sa k tímu, šiel som do toho, lebo práca na Živici a v Zelenej škole je spojením toho, čo som robil v minulosti, čo som študoval, čo chcem robiť a v čo verím.

 

Čomu sa venuješ?

Momentálne mám v rámci Zelenej školy na starosti hodnotenie škôl na certifikáty a diplomy, registrovanie škôl do nového ročníka programu Zelená škola, koordináciu Ceny za environmentálnu výchovu Živel a koordináciu programu Zelenej školy na festivale Pohoda.

Čo rád robíš?

Takmer každý deň bicyklujem na jednom zo svojich bicyklov. Bicykel je pre mňa obľúbený dopravný prostriedok, forma relaxu, zábavy aj životný štýl. Veľmi často ma tiež môžete vidieť s foťákom na rôznych diskusiách, seminároch, workshopoch, čítačkách, koncertoch, festivaloch, kde chodím veľmi rád aj bez foťáku. Veľmi rád tiež cestujem a spoznávam náš svet a ľudí v ňom.

 

Čo budeš robiť o 10 rokov?

Viem, že budem stále robiť na veciach a s ľuďmi, ktorých mám rád a ktorým verím, nech už to bude kdekoľvek a na čomkoľvek.

Tvoj odkaz pre verejnosť?

Otvorme oči, uši, ústa, nos, ruky... Okolo nás sa deje mnoho skvelých vecí, iniciatív, projektov. Rozprávajme sa o nich, šírme ich myšlienky, pridávajme sa k nim, tvorme nové. Každý z nás má veľa spôsobov, ako zlepšiť minimálne svoje okolie a komunitu v ktorej žije s tým, že to má dosah na celú spoločnosť.

Tvoj obľúbený výrok?
Rád čítam a často si dobré state „odkladám“, ale takto z hlavy mi hneď napadajú tri výroky, podľa ktorých sa snažím aj žiť: „Ži a nechaj žiť“, „Cesta je cieľ“ a „Veľkosť človeka je v tom, že ukazuje iným akí sú veľkí.

Čo o tebe nevieme? 

Od 9tich rokov som v skautingu, kde som si prešiel všetkými výchovnými vekovými skupinami. Viedol som družinu, neskôr oddiel. Podarilo sa mi tiež ako prvému na Slovensku získať najvyššie programové ocenenie Orlí skaut.