KTO JE ŽIVICA?

Pýtate sa, kto stojí za projektami, článkami a aktivitami Živice? Prinášame Vám odpoveď. Každý týždeň predstavíme jedného zo "živičiarov".

 

Zodpovedná a jemná Katka Cesnaková

Katka je na v Živici zamestnaná od septembra 2011, ale motala sa okolo ňej už nejaký ten rok aj počas štúdia na Technickej univerzite vo Zvolene (fakulte ekológie a enironmentalistiky). Začala ju baviť envirovýchova a prihlásila sa na predmet Metódy environmentálnej výchovy k Zuzke Gallayovej. Tam sa vyskytla zaujímavá príležitosť ako sa ďalej rozvíjať a tak sa jej chopila. Začala robiť dobrovoľníčku - konzultantku v programe Zelená škola a zároveň začala učiť Holistickú environmentálnu výchovu na Zaježovskej škole

Čo pre Teba znamená byť súčasťou živice?

Keď som nastúpila, všetkým som tvrdila, že to je moja vysnená práca :)  Začínala som ako dobrovoľníčka, takže som zhruba tušila, do čoho idem. Bolo to však naozaj len ZHRUBA. V Živici je pracovné tempo rýchle, podmienky náročné, očakávania veľké a motivácia do práce stále silnejšia. Sme tím ľudí, ktorí sú k sebe otvorení, priateľskí ale aj kritickí ku svojej práci. Hlavne pre mňa je, že projekty, ktoré realizujeme, robíme s rozumom a srdcom.

Čomu sa venuješ?

Venujem sa programu Zelená škola, no tento program zastrešuje oveľa viac ako by sa mohlo zdať. Lektorovanie a nastavovanie seminárov a vzdelávaní pre učiteľov, žiakov, výučbové programy, tvorba metodík, koordinácia dobrovoľníkov a to je len časť mojej náplne. Aktuálne koordinujem aj projekt Tajný život vody a som asistentkou v projekte Jedlá zmena. Popri tomto všetkom však netreba zabúdať na rôznu administratívu a spravovanie zvolenskej kancelárie. O mojej práci sa rozhodne nedá povedať, že by bola monotónna :)

Aké sú tvoje záľuby?

Vo voľnom čase ma nájdete väčšinou niekde vonku, v lese, na lúke, na horách... kdekoľvek ma zaveje. Či už na prechádzke alebo turistike, ideálne však s našim chlpáčom, border koliou Aurou. Nepohrdnem  ani dobrou napínavou knihou či filmom.

Čo budeš robiť o 10 rokov?

To je  ťažká otázka, plánujem tak maximálne na 5 rokov dopredu :) V každom prípade chcem aj ďalej pracovať s učiteľmi a školami. Je to práca ktorá ma baví a napĺňa.

Čo o Katke povedali kolegyne?

Mirka: "Katka je úžasná. Veľmi vyrovnáva moju karmu, pretože ja vždy vyzerám ako vagabund a ona ako krásna elegantná žena :) " (smiech)
Dori: "Veľmi obdivujem Katku a jej prácu. Je precízna, všetko má dokonalo zorganizované a vo všetkom má poriadok a prehľad. Je úchvatná, krásna, silná a talentovaná. "

Obľúbený výrok:

„Najväčšou výzvou v živote je objaviť, kto si.

Druhou najväčšou výzvou je byť šťastný s tým, čo si našiel.“