Čo dokáže naučiť záhrada?

Ak chceme urobiť v školskej (a nielen v školskej) záhrade niečo nové, netradičné a užitočné, môžeme sa inšpirovať tipmi z týchto záhrad. Naše školy vymysleli napríklad toto:

Skombinujme dva prvky - hmyzí hotel a ukážkovú zelenú strechu, k tomu pridajme odpadový materiál - palety a vznikne nám takáto zaujímavosť ako v škole v Spišskom Hrhove.

Ak máme k dispozícii drevo z popílených konárov, môžeme si vytvoriť šikovnú zvonkohru a použiť ju aj na hodine hudobnej výchovy, ako to urobili na škole v Kremnici.

Ak chceme naozaj veľkú bylinkovú špirálu, môžeme na jej stavbu použiť staršie tehly. Tehly stačí len pokladať na seba, netreba ich ničím spájať. Takáto ukážková špirála je na škole v Brodne.  

Ozvláštnením našej záhrady môžu byť aj chodníky. Pekne vyzerajú rôzne mozaikové chodníky, vytvorené z kúskov dreva, kameňov, tehál či zvyškou dlažby. Takýto chodník je v škole v Brodne.

V škole v Kremnici majú recyklokútik a v ňom takúto peknú lavičku. Jej výroba je jednoduchá - stačia nám palety, klince a farba.  

Malé jazierko môže byť aj napájadlo pre vtáky z okolia. V OUI v Lučenci slúži aj ako letné sídlo pre školskú korytnačku Julku.

Stavba vyvýšeného záhonu nemusí byť náročnou záležitosťou. V škole Janka Matúšku v Dolnom Kubíne tvorili obrubu záhona z lieskových a vŕbových prútov. Prúty by mali byť dostatočne dlhé.

Ako fungujú slnečné hodiny? Naučme sa to spoločne a vytvorme si jednoduché slnečné hodiny hoci na múre školy. Študenti na OUI v Lučenci to už vedia :) 

Ak chcete viac inšpirácií, kliknite na stránku Záhrada, ktorá učí.