Boli sme pri otváraní Eko-učebne ŠKOREC

V piatok, 24. 6. 2016 sme sa zúčastnili otvorenia Eko-učebne ŠKOREC (ŠKO-la REC-ykluje) v areáli Základnej školy, Karloveská 61 v Bratislave.

Keďže škola sa zapojila do projektu Mestské včely 2016 finančne podporeného dm drogerie markt, s. r. o., pozvanie neobišlo ani nás.

Bolo nám potešením sledovať ako sa v priebehu niekoľkých týždňov zmenila trávnatá plocha bývalých pestovateľských políčok na triedu pod holým nebom. Nechýba v nej nič. Čerstvý vzduch, tabuľa, sedenie na drevených paletách či staro-nových obrovských pneumatikách ponúka atraktívnejší priestor, ako lavice a stoličky medzi štyrmi stenami.

Na pestovateľskom políčku rastú tekvice, uhorky, rajčiny. Jahodová kopa obrastá jahodami a bylinková špirála zo starých tehál bujnie pod hmyz lákajúcimi bylinkami. Jej záver je ukončený malým jazierkom - napájadlom pre živočíchy.

Obďaleč stojí hmyzí hotel, špeciálne navrhnutý pre tento projekt, ktorý za pár týdňov od osadenia dobrovoľníkmi z Johnson Control stihol obsadiť prvý samotársky hmyz. Jedlé gaštany, orgovány, živý plot vtáčieho zobu a čierne ríbezle dotvárajú príjemnú atmosféru deťom, ktoré sa na vybudovaní eko-učebne spolu s pedagógmi aj rodičmi podieľali pod vedením pedagogičky Miriam Miláčkovej. 

A keď sme pri prestrihávaní pásky počuli z ich úst nadšené: "Jéééj, tu som pracoval aj ja", vedeli sme, že takto je to správne. Aj takto môže vyzerať vyučovanie, participácia celej školskej komunity, silná vôľa a ochota zúčastnených v praxi.