Ako učiť o vede vysvetlila astronautka a učiteľka na seminári vo Zvolene

Vo Zvolene sme pre učiteľov pripravili jedinečný workshop s americkou astronautkou a bývalou učiteľkou Dorothy Metcalf-Lindenburger. Spolu hľadali odpovede, ako interaktívne prinášať vedu na základne a stredné školy :)

Na pozvanie U.S embassy in Slovakia a Komenského inštitútu zavítala do Zvolena jedna z amerických astronautiek a bývalá učiteľka geológie a astronómie, Dorothy Metcalf-Lindenburger.

Na workshope pre učiteľov prinášala inšpirácie, ako deti učiť o vede a prírodovedných predmetoch, ktoré (nielen) na Slovensku strácajú na popularite. Pozrite si fotografie z workshopu:

Kto je Dorothy?
Dorothy M. Metcalf – Lindenburger sa narodila v Colorado Springs do učiteľskej rodiny, v ktorej tradícií aj sama pokračovala ako učiteľka geológie a astronómie na strednej škole. Ešte ako dieťa, v deviatej triede, absolvovala vesmírny tábor (Space camp) v Hunstville a odvtedy snívala, že jedného dňa bude súčasťou vesmírneho programu. Odvážny sen odložila kamsi stranou a popri behávaní maratónov svoje nekonečné nadšenie pre vesmír zanietene prenášala na študentov. A bol to práve jeden z jej študentov, ktorý na hodine venovanej vesmírnym letom vzniesol typickú, zvedavú otázku ohľadom používania WC a kúpeľne vo vesmíre.

Vtedy v rámci pátrania po odpovedi našla Dorothy na stránke NASA, aj informáciu o nábore učiteľov do astronautického výcviku. Vďaka obrovskému entuziazmu a dychtivosti po vesmírnom dobrodružstve, ktoré v nej od detstva živili obaja rodičia, uspela spomedzi viac ako 2 000 uchádzačov a získala vyhľadávané miesto v programe pre astronautov.

V júni 2004 bola vybraná ako súčasť NASA a Astronautického zboru. Jej sen byť astronautkou sa nakoniec stal skutočnosťou v roku 2010, kedy bola po niekoľkých rokoch tréningu a rozsiahlej odbornej príprave, ktorá zahŕňala aj pilotovanie lietadla, pridelená posádke STS-131 na palube Shuttle Discovery v rámci zásobovacej misie pre medzinárodnú vesmírnu stanicu - International Space Station (ISS). Misia trvala 15 dní.