Vydali sme novú knihu o moderných dejinách Slovenska

Pamätáte si ešte hodiny dejepisu, na ktorých ste sa učili o udalostiach na Slovensku po 2. svetovej vojne?

Pravdepodobne sa vaši učitelia k tejto téme ani nestihli dostať a v učebniciach bola spracovaná na pár desiatkach strán. O tom, čo sa na našom území dialo, ste sa dozvedali skôr náhodne z príbehov rodičov a starých rodičov.

Aj dnes mladí často vedia viac o starovekom Ríme či vojne vo Vietname, ako o udalostiach, ktoré sa na území dnešného Slovenska diali relatívne nedávno a formovali životy ich rodičov. Mnohí žiaci končiaci základnú školu nevedia, že Nežná revolúcia nebola o nehe, že operácia Dunaj nebol chirurgický zákrok, alebo že všetky tie štátne sviatky a výročia sú každoročnou pripomienkou historických udalostí, ktoré formujú súčasný stav našej spoločnosti.

Preto sme pripravili novú knihu s metodickou príručkou s názvom Všetko malo byť inak, ktoré majú pomôcť učiť dejiny inak. Podporte náš projekt a my doručíme nové vzdelávacie materiály minimálne 1000 učiteľom a žiakom základných a stredných škôl.

V prvej knihe Milan M. Šimečka pútavo rozpráva svoj osobný príbeh, ktorý je doplnený historickými faktami, zaujímavosťami, odkazmi na filmy, videá a knižky, pretkaný bohatým obrazovým materiálom. Faktografická časť je popísaná jednoducho, stručne a jazyk je prispôsobený najmä mladým ľuďom, aby bola zaujímavá aj pre žiakov a študentov na hodinách dejepisu. V knihe nájdete aj:

  • dobové vtipy
  • ako zneli originálne názvy skladieb od Tublatanky
  • unikátnu mapu ŠtB znázorňujúcu vlasáčov, výtržníkov a príživníkov z r.1966
  • úryvok z Charty 77

Archív M.M.Šimečku

Druhá kniha je zbierkou rôznych úloh, hier, námetov na zamyslenie a diskusiu, ktoré môžu využiť učitelia aj na svojich hodinách. Okrem iného v nej nájdete úryvky z básní, dobové plagáty, mapy a rukopisy. Niektoré úlohy vás prinútia vžiť sa do kože ľudí tej doby a prežiť si ich morálne dilemy.

Zroj: TASR

Kniha nie je voľne dostupná, vďaka podpore na Startlabe ju zadarmo rozdáme školám a učiteľom, ktorých v práci s ňou aj zaškolíme na metodických seminároch.