Pridajte sa k mesačnej výzve No nekúp to!

Máme iba jednu planétu a ak si ju chceme uchovať a naďalej na nej žiť, musíme sa k nej lepšie správať. Poďme sa zmeniť! Vyskúšajme jednoduché a finančne nenáročné riešenia, vďaka ktorým budeme žiť udržateľnejšie. Aj malou zmenou môžeme zmeniť svet.

Skúsme to 30 dní inak!

Kampaň Platformy mimovládnych rozvojových organizácií, ktorej je ŽIVICA členom, s názvom No nekúp to! spája jednotlivcov, firmy, obchodné reťazce, pracovné kolektívy, neziskové organizácie, mestá aj štátny sektor v snahe znížiť počet plastového odpadu, nakupovať s rozumom a myslieť pritom aj na ľudí, ktorí veci, ktoré potrebujeme, vypestovali a vyrobili.

Počas tridsiatich dní sa pokúsime správať ohľaduplne k našej planéte a životnému prostrediu. Veríme, že sa k nám pridáte. A že aj po ukončení kampane budeme všetci spolu pokračovať v zodpovednejšom prístupe k prírode. Ak chceme dosiahnuť zmenu, musíme ťahať za jeden povraz. Čím nás bude viac, tým sa bude našej planéte ľahšie dýchať.

Rozumným a zodpovedným nakupovaním ochránime ľudí aj prírodné zdroje. Obmedzením používania zbytočných plastov znížime množstvo produkovaného odpadu. Prijmite našu výzvu a vyskúšajte si mesiac bez zbytočných plastov!

Pridajte sa k Števovi Martinovičovi, ktorý sa zaviazal, že na mesiac skúsi obmedziť všetky zbytočné plasty v jeho živote! Už si viac nebaľme banány do sáčkov! Zahoďme slamky! Vyhýbajme sa plastovým fľašiam na jedno použitie! Vymenili ste už plastovú tašku za textilnú? Nikto z nás predsa nemusí byť stopercentný! Aj malá zmena môže mať veľký účinok!

A v čom je problém?

Najlepší odpad je ten, ktorý vôbec nevznikne. Našu planétu sme zaplavili plastami. Ich používanie je pre nás jednoduché. No rozkladajú sa tisícky rokov. Mikroplasty už jeme v telách rýb a pijeme vo vode. Za pohodlie platíme jedmi v našom životnom prostredí. Doba plastová musí skončiť!

Je to také jednoduché: vyhýbajme sa plastovým obalom, sáčkom a igelitkám. Nosme si vlastné fľaše a nádoby. Potraviny, drogériu a kozmetiku kupujme v bezobalových obchodoch. Nepoužívajme jednorazové taniere, poháre a príbory. Uprednostnime ovocie, zeleninu a potraviny bez krabičiek z plastu.

Prečítajte si viac  o ceste odpadu v našich reportážach na portáli čierna labuť:

https://ciernalabut.sk/4497/co-sa-deje-so-smetami-ked-ich-vyhodime-boli-...

https://ciernalabut.sk/4697/pozreli-sme-sa-aka-cast-zmesoveho-odpadu-by-...

https://ciernalabut.sk/5115/z-pet-flias-sa-robia-plienky-vlakna-aj-rury-...

https://ciernalabut.sk/5568/sklo-je-jediny-material-ktory-sa-da-recyklov...

https://ciernalabut.sk/5898/az-89-obsahu-zltych-nadob-na-plasty-tvoria-o...

https://ciernalabut.sk/6462/viete-spravne-triedit-odpad-otestujte-sa-v-k...

Začnite s triedením odpadu na vašej škole s kontajnermi z vyhodených zubných kefiek od Curaproxu:

https://shop.curaprox.sk/produkty/234-kose-na-triedenie-odpadu.html

Zvoľte si za svoju tému v Zelenej škole odpady a pozrite sa im poriadne na zúbok s celým kolégiom:

http://zelenaskola.sk/