Pozývame na festival Sokratovho inštitútu Showcrates v Bratislave a Košiciach

Vzdelávací program Sokratov inštitút budete môcť aj tento rok zažiť na festivale Showcrates. Novinkou je, že okrem Bratislavy si ho užijete aj v Košiciach.

Čo sa naučil americký misionár v amazonskom pralese? Prečo je tolerancia a odhaľovanie pravdy taká vzácna a dôležitá? S čím všetkým musí bojovať otec, ktorý kvôli nenávisti iných stratil syna? Prečo tento príbeh zaujíma mladých filmárov? 

Odpovede nielen na tieto otázky vám prinesie program festivalu Showcrates, ktorý sa uskutoční 8. marca v bratislavskom KC Dunaj a 9. marca v košickom Kine Úsmev.

Štúdium na Sokratovom inštitúte, ktoré realizuje CEEV Živica v spolupráci s Technickou univerzitou vo Zvolene inšpiruje, vzdeláva a sieťuje aktívnych ľudí. Pomáha im premeniť aj tie najodvážnejšie filantropické nápady na skutočnosť. Prvého marca sa spúšťa prihlasovanie do jeho 6. ročníka.

Vzdelávanie prebieha v našom Vzdelávacom centre Zaježová, kde študenti absolvujú so špičkovými lektormi 11 intenzívnych workshopov. Počas nich rozvíjajú svoje zručnosti, získavajú nové vedomosti a v hlbokých dialógoch skúmajú svoje hodnoty. To všetko v neformálnej atmosfére, v ktorej môžete viesť priateľský rozhovor aj s lektormi z top svetových univerzít.

Túto možnosť chceme dopriať aj vám všetkým, a preto prinášame Sokratov inštitút do Bratislavy a Košíc na festival Showcrates, kde budete môcť osobne stretnúť jeho lektorov, študentov aj absolventov.

Showcrates prinesie diskusie s lektormi Sokratovho inštitútu:

  • Daniel Everett, americký lingvista, ktorý žil neuveriteľných 25 rokov v spoločnosti juhoamerického kmeňa Pirahã. Pôvodne sa vybral šíriť kresťanstvo medzi miestnymi obyvateľmi, ktorých pojem o čase, vnímanie smrti a používanie jazyka nakoniec ovplyvnili vnímanie viery jeho samotného. 
  • Janette Motlová Maziniová je žena, mama, manažérka. Borila sa s predsudkami, chudobou a stereotypmi, aby o tom neskôr písala v svojich blogoch aj autobiografickej knihe Cigánka. Celé detstvo sa pokúšala zblednúť, lebo vo svojej farbe videla dôvod odmietania spolužiakmi. Dnes hľadá priestor a riešenia, aby rómske deti a mládež boli menej nápadné a získali väčšiu šancu rásť a byť viditeľné. Festival prinesie aj exkluzívne komentované ukážky z pripravovaného filmu Ostrým Nožom, ktorý je inšpirovaný prípadom Daniela Tupého.

Okrem uvedených lektorov Sokratovho inštitútu vystúpia aj jeho študenti a absolventi.

V Bratislave to bude napríklad: Michaela Hefková predstaví svoju úspešnú iniciatívu Rozbicyklujme Nitru!, Pavol Roman porozpráva o svojich skúsenostiach tlmočníka posunkovej reči. Tému zero waste predstaví Žofia Kutlíková Jakubová, kreatívny prístup k výučbe histórie bude mať Martin Posch, a hru podnecujúcu vnímavosť k okoliu uvedie Nina Mikušková.

V Košiciach sa vám zas predstaví: Monika Suchánska, ktorá predstaví tému alternatívnych pohrebov, Táňa Sedláková bude hovoriť o medzigeneračnom dialógu, a na otázku úlohy dizajnu vo verejnom priestore odpovie Martin Kossuth

„Veríme, že spoločnosť môže výrazne ovplyvniť aj jediný človek, pokiaľ má dosť znalostí, odvahy, nadšenia a sily vytrvať,“ hovorí Juraj Hipš, riaditeľ CEEV Živica a zakladateľ Sokratovho inštitútu.

Kompletný program a viac informácií o festivale nájdete na https://www.showcrates.sk/

Informácie o festivale nájdete aj v udalostiach na Facebooku.