O vyučovanie v školských záhradách je obrovský záujem. Do projektu Záhrada, ktorá učí, sa tento rok prihlásilo rekordných 209 škôl

Výučba v školských záhradách si na Slovensku získava čoraz väčšiu obľubu. Do projektu Záhrada, ktorá učí sa tento rok prihlásilo rekordných 209 základných a stredných škôl. Projekt, ktorý už siedmy rok realizuje CEEV Živica a finančne podporuje spoločnosť IKEA, pomáha školám premieňať školské pozemky na interaktívne učebne matematiky, chémie alebo hudobnej výchovy.

Odpoveď na otázku, prečo je vyučovanie vonku také obľúbené, je jednoduchá. Ponúka učiteľom v porovnaní s klasickou triedou viac príležitosti na vedenie detí k skúmaniu vecí a kladeniu otázok a deťom zase prináša radosť z objavovania a motiváciu učiť sa. Pri vyučovaní v záhrade majú totiž príležitosť prejaviť sa v úplne iných zručnostiach ako v klasickej triede, navyše pobyt vonku na ne pôsobí harmonizujúco, pokiaľ tam chodia pravidelne.

„Reálne vieme do školskej záhrady preniesť veľkú časť vyučovania z tried. A to vrátane predmetov ako je fyzika, geometria alebo výtvarná výchova. Príroda nám poskytuje všetky potrebné pomôcky a podnety (vizuálne, hmatové alebo zvukové). Výhodou je, ak ich ešte podporíme vytvorením záhradným učebných prvkov ako je napríklad jazierko, meteostanica alebo geometrické vyvýšené záhony,“ hovorí projektová manažérka z CEEV Živica Ivana Poláčková.

To, akým spôsobom si učiacu záhradu vytvoriť a ako v nej vyučovať, sa školy vybrané do projektu dozvedia na 3-dňovom kurze a tiež vďaka metodickej podpore Živice pri osobnej návšteve školy.

Počet škôl, ktoré už svoje učiace záhrady majú a využívajú ich pri vyučovaní, každoročne narastá. Momentálne ich je 37 a nájdete ich po celom Slovensku. V ZŠ Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne si v rámci záhrady, ktorá učí vytvorili napríklad analematické slnečné hodiny (ukazovateľom času je tieň postavy človeka), v Badíne zase využívajú pri vyučovaní dažďovú záhradu, divoký kút a kamenný litofón (kamenný hudobný nástroj) a vo Vrbove zase hmyzí hotel a existujúci vodný prameň. Viac inšpirácii na vyučovanie s fotkami učiacich záhrad nájdete na mape škôl zapojených do projektu: www.zahradaktorauci.sk/mapa.

V rámci projektu sa pripravuje aj inšpiratívne jednodňové turné po Záhadách, ktoré učia na Slovensku s názvom Túlavý autobus. Akcia je naplánovaná na máj 2019 a prihlásiť sa na ňu môžu nielen zástupcovia škôl, ale aj široká verejnosť. „Tento rok navštívime autobusom 3 – 4 inšpiratívne školské záhrady, na ktorých budeme vidieť reálne ukážky vyučovania a dozvieme sa viac aj o samotnej tvorbe záhrad, do ktorých sa zapája celá škola a veľmi často aj početná miestna komunita,“ dodáva Poláčková. Pre viac informácií odporúčame sledovať web stránku projektu www.zahradaktorauci.sk.


Kontakt:
Ivana Poláčková, koordinátorka projektu, polackova@zivica.sk