Bratislava a Zvolen majú mestské včely

Živica úspešne osadila v Bratislave a Zvolene prvé tri verejné úle. 

Jeden z nich je na streche Starej tržnice, druhý vo Vodárenskej komunitnej záhrade a vo Zvolene na streche Národného lesníckeho centra.

V spolupráci s Cyklokuchyňou sa Živica chystá mestské medy stáčať pomocou medometu napojeného na bicykel. V budúcom roku bude možné úle dokonca adoptovať - a podporiť tak rozšírenie verejných úľov aj do iných slovenských miest. 

Včela ako ukazovateľ kvality zelene 

„Dostatok medu bude závisieť od ponuky kvitnúcich rastlín v okolí zhruba 5 km a od počasia,“ hovorí Petra Ježeková zo Živice, ktorá má včely na starosti . „Aj nás samých zaujíma, či včely nanosia dostatok medu aspoň pre seba, či nanosia naviac alebo ich dokonca budeme musieť dokŕmiť,“ dodáva. Včely tak budú aj poukazovať na to, koľko zelene a v akej kvalite je v meste.

Med z bicykla

„V spolupráci s Cyklokuchyňou pripravujeme medomet napojený na bicykel, takže veríme, že bude čo vytáčať,“ dúfa Juraj Hipš, riaditeľ Živice.

Adopcia úľov

Zatiaľ osadila Živica na strechu Starej tržnice a do Vodárenskej komunitnej záhrady po jednom úle, na obe miesta však pribudne ešte jeden. „V budúcom roku chystáme v spolupráci s Greenpeace Slovensko aktivitu Adoptuj si úľ, prostredníctvom ktorej budú môcť ľudia aj firmy podporiť osádzanie úľov v ďalších mestách Slovenska a starostlivosť o ne,“ uvádza Lucia Katonová zo Živice. Úle sa chystajú osádzať v piatich mestách v spolupráci s miestnymi včelármi a mimovládnymi organizáciami.

Dohľad nad úľmi

„Hoci sú včely pokojný hmyz a na ľudí zbytočne neútočia, v okolí svojho úľa sa môžu brániť votrelcom, najmä ak nevedia, ako sa správať,“ hovorí Petra Ježekovázo Živice „Úle preto nebudú bežne prístupné verejnosti. Po dohode môžu byť využité na exkurzie či vzdelávacie účely, ale vždy pod dohľadom vyškoleného včelára a v období, kedy to včely čo najmenej ruší,“ uzatvára Ježeková.

Po svetových metropolách ako sú New York, Londýn či Honkong sa môže aj Bratislava pochváliť mestskými včelami a prispieť tak k ich záchrane. Viac informácií nájdete na www.zivica.sk/mestskevcely.

Zavádzanie mestských včiel je súčasťou švajčiarsko-slovenského projektu Nevyšliapanou cestou, ktorý realizuje Živica. Jeho cieľom je priniesť v Bratislave a vo Zvolene fungujúce aktivity týkajúce sa environmentálne šetrného života. Jedná sa nielen o mestské včely, ale aj o lokálnu menu a komunitné záhrady.

Projekt Nevyšliapanou cestou je podporovaný prostredníctvom Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce v rámci rozšírenej Európskej únie, ktorý na Slovensku manažuje Nadácia Ekopolis, švajčiarskym partnerom je organizácia Urban AgriCulture Netz Basel. Nevyšliapanou cestou finančne podporila aj spoločnosť dm drogerie markt.