Časté otázky

Koľko to stojí, ak sa chcem zapojiť ?

Zapojenie sa do systému lokálnej meny živec je bezplatné pre všetkých - pre zákazníkov, obchodníkov aj prevádzky.

Musí môj obchod/prevádzka prijímať platby za tovar v živcoch v plnej sume?

Ako obchodník sa môžete rozhodnúť či necháte na zváženie zákazníka, v akom pomere zaplatí za tovar v živcoch a eurách. Čím viac slobody necháte zákazníkom, tým väčšia je pravdepodobnosť, že u vás nakúpia.

Musím za tovar zaplatiť plnú sumu v živcoch?

Ako zákazník sa môžete rozhodnúť, či chcete zaplatiť cenu tovaru v plnej výške v živcoch alebo časť zaplatíte v eurách. Záleží od výšky sumy a od toho, koľko živcov máte v peňaženkesmiley.

Ako môžem zo systému vystúpiť, ak už nechcem byť dlhšie jeho súčasťou?

Ak ste obchodník zapojený do systému prevádzok prijímajúcich živce, kontaktujte nás 30 dní vopred, aby sme mohli vašu prevádzku vyradiť zo zoznamu a urobiť všetky ostatné potrebné kroky.

Ak ste zákazník, môžete prestať platiť živcami kedykoľvek.

Je schéma lokálnej meny živec zisková, a ak áno, kam ide zisk?

Bratislavský a Zvolenský živec sú v obehu, aby podporovali svoje mesto a zapojených členov. Celá schéma je nezisková. Rada lokálnej meny živec rozhoduje o akomkoľvek výnose, ktorý vznikne. Môže sa použiť na ďalší rozvoj meny..

Je to niečo ako LETS systém?

LETS (Local Exchange Trading Scheme – Lokálna výmenná obchodná schéma) je iný model lokálnej výmeny, ktorý nie je zameniteľný za eurá. Viac TU.

Ako je mena živec chránená proti zneužitiu a falšovaniu?

Všetky poukážky Bratislavského a Zvolenského živca sú chránené pred sfalšovaním viacerými ochrannými prvkami používanými na ochranu bankoviek. Počet živcov v obehu je monitorovaný a pravidelne sa kontroluje ich pravosť.

Dajú sa živce používať aj mimo Bratislavy a Zvolena?

Bratislavský živec platí iba na území Bratislavy a Zvolenský živec iba na území Zvolena.