Posilnení učitelia a učiteľky: vízia a osobná moc

Workshop v termíne 14. - 18.8. je realizovaný v rámci projektu Komenského inštitút pre uzatvorenú skupinu učiteľovVychádza z programu Posilnení učitelia, ktorý podporuje učiteľov v ich líderskej role. Aby sme v živote i práci mohli dôverovať vlastnému “vedeniu” – múdrosti i líderstvu – potrebujeme byť v kontakte so svojimi hodnotami, svojou víziou i osobnou silou. Potrebujeme tiež spoznať náš špecifický učiteľský a líderský prínos a štýl. To nás urobí istejšími v jednaní so žiakmi, kolegami i rodičmi.

Budeme sa tiež venovať otázke „ranku“ – moci a privilégií. Najmä v konfliktoch často vnímame druhú stranu ako silnejšiu než sme v danom momente my sami. Zameriame sa preto na spôsoby, ako mať svoju formálnu moc i osobnú silu viac k dispozícii a ako ju použiť užitočným spôsobom na riešenie situácií v škole.

Lektorka

Mgr. Sylvia Ondrisová, PhD., Dipl.PW -  spolu s kolegyňami vedie Inštitút Procesovej práce na Slovensku, ktorý poskytuje vzdelávanie v oblasti psychoterapie, osobného rozvoja a facilitácie skupinových konfliktov.  Od roku 1997 spolupracovala s MVO Občan a demokracia a PDCS – ako lektorka viedla školenia zamerané na komunikačné zručnosti v kontexte ľudských práv pre učiteľov a učiteľky, políciu či zbor justičnej stráže. V súčasnosti pracuje ako terapeutka, koučka a lektorka so záujmom o nové formy líderstva, riešenie konfliktov a vedomú prácu s mocou. Rada podporuje rozvoj potenciálu ľudí a zmenu v oblasti zabehaných, už nefunkčných postojov. Žije v Bratislave, má rada lesy a jazdu na koni.

V súčasnej dobe sa čoraz viac vzďaľujeme od seba a svojho vnútorného „vedenia“, radšej hľadáme rôzne vonkajšie techniky a návody na život. Zabúdame, že zdroj múdrosti i sily je aj v nás samých – našich hodnotách, víziách a v našej jedinečnosti. Verím, že zmena – nielen osobná, ale aj kolektívna – prichádza zvnútra. Stačí sa tam len pozrieť