Mestské včely

Čo to je?

Mestské včely sú včely chované v meste za účelom opeľovania, záchrany včelej populácie a získavania netradičných druhov medu (gaštanový, mätový...). Úle sú obvykle umiestnené v parkoch, na strechách budov alebo na terasách a balkónoch. Mestský med je vyhľadávaným artiklom pre neobvyklé kombinácie chutí.

Včela nie je osa

Vletela vám niekedy do kuchyne včela a vliezla vám do pohára s malinovkou? Alebo sa prechádzala po vašom tanieri a vy ste ju mali problém odohnať? Tak to nebola včela, ale osa! Ľudia si tieto dva druhy hmyzu často mýlia. Včela sa na rozdiel od osy o naše potraviny nezaujíma. Má jediný cieľ – priniesť do svojho úľa dostatok zásob, aby bolo z čoho kŕmiť robotnice a živiť matku. A príroda ju vybavila takou skvelou navigáciou, že trafí presne do svojho úľa. Aj keď ich je päťdesiat vedľa seba a musí letieť niekoľko kilometrov. Takže ak má váš sused včely na vedľajšom balkóne a zodpovedne sa o ne stará, naozaj sa nemusíte báť.

Balkónové včely

Včely na balkóne v meste? To je určite hlúposť! Nie je. A môžete ich nájsť nielen v zahraničí, ale aj u nás. Príklady dobrej praxe z veľkomiest ako sú New York, Londýn, Paríž či susedná Viedeň a dnes už aj Zvolen a Bratislava nám ukazujú, ako môžu včely obohatiť mestské prostredie. Bez toho, aby obťažovali obyvateľov, a pritom ešte vyprodukovali množstvo chutného a kvalitného medu.

Včely na svojej budove umiestnilo aj obchodné centrum na pražskom Chodově. Včely sú od návštevníkov centra oddelené sklom a tak ich sem radi chodia pozorovať malí aj veľkí. Usilovné včielky tu nanosia približne 120 kíl medu ročne.

Vyrojené včely neštípu

Mestskí včelári v zahraničí už roky chovajú včely na strechách, dvoroch, balkónoch, či v mestských parkoch a záhradách. Môže sa stať, že sa napriek všetkým opatreniam včely vyroja. Roj sa zavesí na jedno miesto a „čaká“, kým si ho včelár príde odchytiť. Susedia v okolí majú kontakt na najbližšieho včelára a v takomto prípade ho zavolajú, aby si po včely prišiel. V prípade neznámeho majiteľa je tiež vhodné volať niektorému zo včelárov. Pri neprístupne zavesenom roji zasahujú hasiči. V projekte „Nevyšliapanou cestou“ a "Mestské včely" sa o včely stará Živica v spolupráci s profesionálnymi včelármi.

Včely v našich mestách

Včely nájdeme aj v Bratislave - v záhradách alebo v mestských lesoch, poznáme tu dokonca aj jedného balkónového včelára. Naše mestské úle boli umiestnené v lete 2014 na streche Starej tržnicev záhrade Vodárenského múzea a na Národnom lesníckom centre vo Zvolene. O úle sa starajú vyškolené pracovníčky a dobrovoľníci. V spolupráci s Greenpeace Slovensko sme v roku 2015 osadili mestské úle do Lučenca (o.z. kRaj), Kežmarku (o.z. Vlk, ktorý nikdy nespí), Považskej Bystrice (o.z. Mladí pre Považskú) a Žiliny (o.z. Preles).

Švajčiarsky partner projektu "Nevyšliapanou cestou" – organizácia Urban AgricultureNetzBasel – chová včelstvá priamo uprostred mesta Bazilej. Tam sa včelárstvo po dobrých skúsenostiach stáva tak populárne, že na voľné miesto v kurze pre včelárov sa čaká štyri roky!

Včelie roje vo svete hynú

Rastúci záujem vznikol ako reakcia na množiace sa správy o hromadných úhynoch a ohrození včiel. Nevie sa presne, čo je príčinou, ale väčšina odborníkov a prikláňa k názoru, že zato môže kombinácia viacerých faktorov. Patria k nim chemizácia životného prostredia, pesticídy, insekticídy, zmeny klímy, nevhodné postupy v poľnohospodárstve či dokonca negatívny vplyv signálu z mobilných telefónov.

Škodlivé poľnohospodárstvo

Monokultúrne pestovanie rovnakých plodín na veľkých plochách, používanie rozličných pesticídov a insekticídov decimuje vidiecke včelie populácie. V roku 2013 EÚ zakázala tri najpoužívanejšie pesticídy na svete zo skupiny neonikotinoidov, ktoré preukázateľne predstavujú riziko pre včely a ďalšie opeľovače.

Včela ako nástroj potravinovej bezpečnosti

Načo potrebujeme včely? Veď rastliny sa opeľujú aj vodou, vetrom či iným hmyzom. Áno, ale včela opeľuje priemerne 73% z 80% hmyzoopelivých rastlín na Slovensku. Zvyšných 20% pripadá na opeľovanie vetrom, druhy opeľujúce sa iným spôsobom u nás tvoria zanedbateľnú časť rastlinstva. Bez usilovnej práce včiel by sme ťažko uživili súčasnú populáciou Zeme. Včely okrem toho opeľujú aj bavlnu – hlavnú rastlinu odevného priemyslu. Ostatné opeľovače – napríklad divoké včely, motýle a čmeliaky, sú tiež ohrozené a s ich miznutím miznú aj niektoré druhy kvetov.

Pestré mesto

Mestské prostredie poskytuje včelám dostatočnú biodiverzitu kvitnúcich rastlín ako aj vidiecka krajina. Ľudia tu pestujú kvety v parkoch, vo dvoroch, na balkónoch, je tu mnoho druhov okrasných stromov a kríkov. Včelia pastva je vďaka tomu pestrá aj dostatočne dlhá. Významnou výhodou mesta je menšia veternosť a vyššie teploty. A keďže sa tu nájdu mnohé exotické druhy môže byť med chuťovo iný ako ten z vidieka. Nájde sa tu nevšedný mätový či gaštanový med.

Znečistený med

A môže sa med z mesta vôbec jesť, veď mesto je znečistené? Výskumy ukázali, že včely do svojich plástov nič zlé nezaviečkujú a mestský med je rovnako zdravý ako ten z vidieka. Navyše sa výrazne znižuje riziko, že by mohol obsahovať škodlivé pesticídy používané v poľnohospodárstve, ktoré včely z medu nedokážu odstrániť.

Navnadili ste sa?

Rozmýšľate nad malým úľom na balkóne? Ak áno, nezabudnite dbať na niekoľko zásad:

 • Každý včelí roj musí byť registrovaný v Centrálnom registri chovateľov včiel a stanovíšť včelstiev v SR.
 • Chov včiel treba nahlásiť na príslušnú Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu, ktorá povolí tento chov podľa Vyhlášky MPSR č. 82/2008.
 • Prečítajte si Všeobecne záväzné nariadenie o chove včiel v obci, kde chcete včely chovať, aby ste zistili, či tam chov je alebo nie je obmedzený a aké podmienky treba dodržať.
 • Získajte súhlas susedov, ak je to nutné - ak ste v hustej zástavbe alebo bytovom dome.
 • Kúpte si pokojné včelie matky a pokojné nerojivé včely, ktoré zriedkavo štípu.
 • Nemajte výlet z úľa na susedov pozemok aleb od okien.
 • Zabezpečte, aby nízky let včiel neohrozoval susedov. Vybudujte bariéru vysokú aspoň 2 metre na rozhraní pozemkov v prevládajúcom smere letu včiel tak, aby nadlietavali  ponad ňu (napr. živý plot z rýchlo a husto rastúcich krov).
 • Majte na stanovišti primeraný počet včelstiev (v blízko susediacich záhradách sa neodporúča mať viac ako 10 úľov).
 • Dajte včelám napájadlo, aby nechodili hľadať vodu inam.
 • Pri obhospodarovaní včelstiev sa chovajte pokojne a vyhnite sa zbytočným zásahom, aby se včely nedráždili.
 • Včelnicu označte príslušnou výstražnou tabuľou a nezabudnite uviesť svoj kontakt a niekoľko zásad správania sa v blízkosti úľov. Najbližším susedom rozdajte svoj kontakt.

Pre dobré vzťahy a bezpečnosť

Susedom treba zdôrazniť, že včely na človeka bez dôvodu nezaútočia. Provokuje ich búchanie po úli, prechádzanie sa popred letáč, odkiaľ včely vyletujú, či prudké pohyby. Prilákať ich môže aj silná voňavka. A keď vytočíte prvý med, nezabudnite odniesť fľašu na ochutnanie všetkým susedom.