Zo Zaježovej sa vrátilo do škôl 20 pedagógov - enviro-expertov

- Vedieť viac o bylinkách.

- Dozvedieť sa o bio-potravinách.

- Spoznať lepšie Zaježovú.

- Aktívne si oddýchnuť a načerpať inšpiráciu.

- Získať nové kontakty, ...

Tieto a iné očakávania, túžby, požiadavky nalepili pedagógovia na svoj "strom prianí" hneď na začiatku kurzu "Environmentálni experti".


Priestory Vzdelávacieho centra sa 10. - 12. októbra 2016 naplnili 20 nadšenými pedagogičkami a pedagógmi zo základných škôl z celého Slovenska. Priniesli so sebou otázky, zvedavosť, dobrú náladu, otvorenú myseľ a ukážky vlastných výučbových programov na tému "bylinky". Vytvorili tak neopakovateľnú atmosféru, v ktorej sa im navzájom dobre tvorilo a lektorom výborne lektorovalo.

Od zoznamovacích a team-buildingových aktivít sme plynule prešli k certifikácií drogérie. Prešli sme cez orientáciu v ekoznačkách - tých pravých aj tých klamlivých, až k praktickému eko-upratovaniu. Myslíte si, že upratovať "eko" je jednoduché len preto, že všetci doma upratujeme? Omyl. Rozdiely v bežnom a "eko" upratovaní priblížila certifikovaná eko-upratovačka, eko-poradkyňa a včelárka Petra Ježeková. Pedagógovia si tak odniesli nové tipy a zručnosti nielen do školy ale aj do domácnosti. Bylinky precítili účastníci všetkými zmyslami. Neodradilo nás ani daždivé počasie a krížom cez Zaježovú sme sa išli nadýchať ich vône k jesennej bylinkovej špirále. Stále nám mala čo ponúknuť. Zmoknutí ale spokojní sme sa vrátili na poobedný, kozmetický blok. Informácie o konvenčnej kozmetike úspešne motivovali k výrobe tej vlastnej, eko-logickej. Zubná pasta, mydlo, krém, deodorant - toto je výbava, ktorú si odniesli pedagógovia aj s návodom "Ako na to" od lektorky Zuzany Labašovej. Večerná hra Kráľovstvo včiel v nás oživila hravosť, radosť a zvedavosť. Chutný, voňavý, plný informácií, zážitkových aktivít, tipov, trikov, obrázkov a na záver vlastnoručne pripravených koláčikov, taký bol blok o eko-logickom poľnohospodárstve a  bio-potravinách so Zuzanou Gallayovou z Technickej univerzite vo Zvolene. 

Pedagógovia pracovali od rána do neskorého večera. Dobrovoľne, s chuťou a radosťou. Vo vyhriatej čajovni pri šálke čaju zdieľali svoje osobné aj pedagogické skúsenosti s bylinkami. Básničky, voňavé vrecúška, rozprávky,... to všetko a oveľa viac si pripravili pre jeden z 2 spoločných večerov. 

Lúčenie bolo veselé, rovnako ako celý kurz, plné nadšenia a odhodlania pustiť sa do svojho vlastného mikroprojektu. Motivovať žiakov, vedenie aj kolegov. Opäť niečo nové priniesť na svoje hodiny, do vlastnej školy.

A či sme ako usporiadatelia splnili očakávania účastníkov? Na otázku "Aký je váš celkový dojem z kurzu" napisali:

"Splnil očakávania, dokonca prekročil." Anna, pedagogička
"Dostal som oveľa viac, ako som očakával." Matúš, pedagóg
"Boli nadmieru splnené aj tie najtajnejšie ciele a predstavy." Silvia, pedagogička
"Precítila som ho všetkými zmyslami - čuch, chuť, zrak, hmat, sluch." Mária, pedagogička
"Perfektná aktuálna tematika, výborní lektori, perfektne zorganizované, super strava, výborná atmosféra. Veľa informácií." pedagogička
"Dobre nastavený kurz, vynikajúci lektori, úžasné prostredie, fantastickí účastníci. Dávno som nezažila tak dobrý kurz pre učiteľov." Zuzka, pedagogička

Z 19 ucastnikov by 10 kurz predĺžilo, uvítalo viackrát do roka alebo dalo možnosť aj svojim kolegom (viac účastníkov z 1 školy). 

Ďakujeme zúčastneným pedagogóm, ktorým držíme palce pri realizácií mikroprojektov, za krásne 3 dni, lektorom nielen za vloženú energiu a dm drogérie markt, s. r. o. za finančnú podporu projektu Mestské včely.

 

 

Zaujala Vás táto téma? Čítajte viac na stránke projektu: