Čo mestská časť Karlova Ves urobila pre opeľovače a čím môže inšpirovať iných.

Presne pred rokom vstúpila CEEV Živica do spolupráce s MČ Karlova Ves aby rožšírila myšlienku popularizácie mestského včelárenia o praktické kroky na pomoc opeľovačom. Jednoduchými krokmi a iniciatívami vo verejnom priestore sme otvorili diskusiu a cestu k inému pohľadu na údržbu mestskej zelene, zvyšovaniu biodiverzity a estetickej kvality miest, aktívnemu zapájaniu ľudí do vytvárania prostredia, v ktorom žijú, smerom k zvýšeniu vnímania jeho potenciálu. Žiť ekologicky sa dá predsa aj v meste a nie je potrebné "utekať za divočinou" na vidiek :).

Malé realizované intervencie v Karlovej Vsi, rôznorodá výsadba ukážkových plôch,zmena režimu kosenia, vyhlásenie novej kategórie tradičnej súťaže o "Najkrajší nektarodajný balkón / predzáhradku", hmyzie hotely a vzdelávacie informačné tabule upozorňovali ľudí na efektívne opatrenia, ktoré boli zhrnuté do príručky "Prírode blízka údržba mestskej zelene" a ich cieľom bolo zlepšiť prostredie pre opeľujúci hmyz. 

Pozitívne reakcie z iných mestských častí a tiež kútov Slovenska nás uisťujú, že sme spoločne vykročili správnym smerom. Ľudia chcú žiť v zdravom prostredí, privítajú menej kosenia a viac kvetov či ovocných stromov v meste. Mestské samosprávy majú záujem starať sa efektívnejšie a zmysluplnejšie o svoje zelené plochy.

Pozrite si v prílohe, čo sme s podporou dm drogerie markt, s. r. o., mestskou časťou Karlova Ves, zapojenými školami, obyvateľmi a dobrovoľníkmi dokázali. 

S vašou pomocou pokračujeme aj v roku 2017.

Kliknutím obrázok zväčšíte

PrílohaVeľkosť
PDF icon karlovavespreopelovace.pdf9.66 MB