Chcete pomôcť včelám? Prečítajte si ako na infotabuliach v Karlovej Vsi!

V predvianočných dňoch osadilo občianske združenie Živica osadilo v rámci projektu Mestské včely vzdelávaciu tabuľu s hmyzím hotelom. Tá má obyvateľom predstaviť realizované aktivity v rámci pilotného projektu „Mestská časť priateľská opeľovačom“, do ktorého sa Karlova Ves zapojila ako vôbec prvá na Slovensku.

Infotabuľa umiestnená na frekventovanej časti Karlovej Vsi, na Molecovej ulici, poskytuje praktické a ľahko realizovateľné opatrenia na podporu mestských včiel a iného opeľujúceho hmyzu. Okoloidúci sa tak dozvedia, akú výsadbu môžu realizovať v rámci vlastných predzáhradiek či balkónov, ako vyzerajú ukážkové plochy nektarodajných rastlín či prírode blízkeho manažmentu mestskej zelene.

Na tipy pre obyvateľov nadväzuje atraktívne spracovaný kalendár, ktorý poskytuje prehľad o živote včiel v úli počas celého roka a krátky včelí kvíz. „Ľudí často prekvapí ako fascinujúci a zaujímavý je život včiel. Niektorí ich poznajú len ako producentov medu. Iní sa však zaujímajú aj o to, čo môžu pre včely urobiť, keď ich nemajú možnosť priamo chovať. Inštalácia im poskytuje jednoduchý a prehľadný zoznam toho, ako opeľovačom v meste pomôcť,“ zdôvodňuje osadenie inštalácie mestská včelárka Petra Ježeková.  

Aby sa infotabuľa nestala len ďalšou „reklamnou“ plochou, jej text dopĺňa ukážka jedného z praktických opatrení a to hmyzí hotel. Ten vytvára úkryt pre samotárske včely a iný užitočný hmyz v mestskom prostredí, ktoré býva ochudobnené o prirodzené stanovištia. Záujemcovia o podrobnejšie informácie sa zoznámia nielen s použitým materiálom, ale tiež konkrétnym druhom, ktorý ho vyhľadáva. „Veríme, že inštalácia tak nebude plniť len estetický, ale tiež praktický účel,“ dopĺňa Zuzana Dovalová, projektová manažérka. 

"Dnes sme boli na prechádzke a objavili sme tabuľu s hotelom pre hmyz, veľmi sme sa potešili :-) Ďakujeme :-) museli sme samozrejme všetko prečítať. Prajeme nech sa vám darí a aby tieto inštalácie vydržali," napísala nám obyvateľka Karlovej Vsi. 

Projekt Mestské včely popularizuje mestské včelárenie a prináša tému ochrany a podpory opeľovačov medzi širokú verejnosť už tretí rok. Na zriadené mestské včelnice tak prirodzene nadväzuje téma ochrany tejto mimoriadne dôležitej skupiny hmyzu, ktorú mestá v rámci zodpovedného manažmentu môžu realizovať a tým sledovať trendy bežne zaužívané v iných svetových metropolách. 

 

 

Projekt dlhodobo finančne podporuje dm drogerie markt, s. r. o.