Školy zažili život včiel tvárou v tvár

V priebehu roka 2016 mali materské a základné školy možnosť zapožičať si interaktívnu hru Kráľovstvo včiel alebo prísť na návštevu priamo k úľom na včelniciach v Bratislave, Lučenci, Zvolene a Žiline v rámci programu Poďte s nami do úľa.

Hra Kráľovstvo včiel vznikla v roku 2015 a odvtedy putuje po základných školách po celom Slovensku. Pôvodne vznikli tri kópie tejto hry, pre ich veľkú popularitu však Živica v roku 2016 pridala ďalšie dve kópie a keďže ani tento počet nedokázal uspokojiť všetkých záujemcov, v januári 2017 sa do obehu dostanú ďalšie tri kópie. Hra interaktívnou formou sprevádza deti rokom v úli. Na hracom pláne veľkom ako koberec sa štyri družstvá žiakov „premenené“ na štyri včelstvá snažia plniť úlohy, ktoré počas roka včely stretávajú – odmenou sú im medové kvapky, ktoré im pomôžu prežiť nadchádzajúcu zimu.

„Hra sa žiakom veľmi páčila, hravou formou získali veľa informácií o včelách. Bolo by dobré, keby sme takúto hru mali v škole“, hovorí pani učiteľka Bošeľová zo ZŠ v Šumiaci.

„Učitelia nám posielajú nielen pochvaly, ale aj svoje postrehy z hrania hry a dobré nápady na jej vylepšenie, v budúcom roku preto budeme na základe ich podnetov inovovať manuál k hre, aby bola ešte zaujímavejšia“, hovorí autorka hry Petra Ježeková zo Živice.

Hru v tomto roku absolvovalo takmer 2500 žiakov. Hra koluje medzi školami bezplatne vďaka finančnej podpore dm drogerie markt – škola platí iba poštovné pri odoslaní na ďalšiu školu. Školy sa môžu registrovať na bezplatné zapožičanie na stránke www.mestske-vcely.sk

Mnohé školy, ktoré si zapožičali hru, mali neskôr možnosť absolvovať aj výučbový program Poďte s nami do úľa. V Bratislave program zastrešuje a realizuje CEEV Živica, v Lučenci prebieha v spolupráci s o.z. Včelí kRaj, vo Zvolene v spolupráci s Technickou univerzitou a Arborétom Borová Hora a v Žiline v spolupráce s o.z. Preles. Všetky štyri včelnice v tomto roku privítali školy, niektoré dokonca aj dospelých záujemcov, ktorí tu mali možnosť absolvovať základný prehľad z chove včiel. A hoci nám počas včelárskej sezóny počasie nie vždy prialo, navštívilo všetky včelnice spolu viac ako 800 návštevníkov.

Program bol naozaj zaujímavý, deťom sa páčilo a niečo nové sa naučili. Páčila sa im aktivita ako sa vžiť do role včielok. Takéto aktivity deti vždy zaujmú. Výklad bol veľmi jasný a zrozumiteľný. Oceňujeme pekný nápad priblížiť mestským deťom zaujímavosti prírody“, píše pani učiteľka Helbichová zo ZŠ Mudroňova v Bratislave.

Aj programy na včelnici mali školy možnosť navštíviť vďaka finančnej podpore dm drogerie markt bezplatne. Programy pre deti sa realizujú podľa počasia približne od apríla do konca júna, pre dospelých až do konca jesene. Návštevu si treba vopred dohodnúť u jednotlivých organizácií. Kontakty na programy na včelnici nájdete rovnako ako pri hre na webovej stránke www.mestske-vcely.sk

 „Som veľmi rada, že môžeme takouto formou deťom včely približovať. Keď som aktivity vymýšľala, nečakala som, že budú mať taký úspech a že ich vydržíme realizovať tak dlho. Páči sa mi, že pani učiteľky sa na včelnicu vracajú aj opakovane s inými žiakmi a že sa nám darí robiť aktivity bezplatne. Takto si ich môžu dovoliť naozaj všetky školy, ktoré majú záujem“, hovorí Petra Ježeková.

Obe úspešné aktivity budú vďaka veľkej popularite a podpore dm drogerie markt pokračovať aj v roku 2017.

Projekt Mestské včely 2016 podporil Nadačný fond dm drogerie markt v Nadácií Pontis. 

Zaujala Vás táto téma? Čítajte viac na stránke projektu: