Mestské včely

Mestské včely 2016 s podporou dm drogerie markt
V roku 2016 budeme pokračovať v projekte mestské včely za pokračujúcej finančnej podpory dm drogerie markt.
>> čítaj viac
Prvé mestské včely z projektu Adoptuj si včelu sa rozbzučia už v stredu v Považskej Bystrici
Projekt, za ktorý organizácie Greenpeace Slovensko a Živica získali ocenenie Fundraiser roka, vyvrcholí osadením prvých mestských úľov. V stredu 15. júla 2015 organizácie spolu s miestnym občianskym združením v Považskej Bystrici Mladí pre Považskú symbolicky privítajú prvé mestské včely. Nasledovať budú aj ďalšie mestá.
>> čítaj viac
Včelárske dni pre pedagógov v Bratislave
Naša partnerská organizácia Včelí kRaj pripravila na september environmentálny zážitkový kurz pre pedagógov všetkých stupňov škôl.
>> čítaj viac
Poďte s nami nazrieť do úľa - ako sa nám darí
Už od polovice mája tohto roku prichádzajú žiaci materských a základných škôl na výučbový program o včelách priamo na včelnicu vo Vodárenskej záhrade BVS.   Úle boli do Vodárenskej záhrady osadené v minulom roku v rámci projektu „Nevyšliapanou cestou“. Po jeho skončení pokračujú mestské včely vo vzdelávaní žiakov prostredníctvom preskleného úľa. Tento špeciálne upravený úľ umožňuje deťom pozorovať včely z bezprostrednej blízkosti z rôznych strán a zároveň minimalizovať nebezpečenstvo uštipnutia. 
>> čítaj viac
Poďte s nami nazrieť do úľa v Bratislave
Živica pozýva žiakov materských a základných škôl na výučbový program o včelách priamo pri mestských včelách v Bratislave.
>> čítaj viac
Súťaž o najkrajší hmyzí hotel
Živica a Greenpeace Slovensko pozývajú v rámci kampane www.adoptujsivcelu.sk školy do súťaže o najkrajší funkčný hmyzí hotel.
>> čítaj viac
Bulletin Kvitnúce mestá o záhradách, včelách a lokálnej mene
Prečítajte si bulletin, v ktorom sme zhrnuli skúsenosti z projektu Nevyšliapanou cestou.
>> čítaj viac
Crowdfundingový projekt Adoptuj si včelu vyhral cenu Fundraiser roka 2014
Greenpeace Slovensko a Živica získali ocenenie Fundraiser roka 2014 za projekt Adoptuj si včelu. Ďakujeme Fóru donorov a portálu LudiaLudom.sk a Vám všetkým, ktorí ste nás podporili.
>> čítaj viac
Krátky dokument o mestských včelách projektu Nevyšliapanou cestou
Pozrite si náš krátky dokument o umiestňovaní mestských úľov v Bratislave a vo Zvolene v rámci projektu Nevyšliapanou cestou.
>> čítaj viac
Adoptuj si včelu - po Nitre a Žiline sa chystá bzučať aj Lučenec!
Žilina, Nitra a najnovšie aj Lučenec. Vďaka podpore vás, priaznivcov projektu Adoptuj si včelu, sa nám pomaly darí plniť náš plán. Práve vďaka vám totiž budeme môcť na jar rozbzučať už aj tretí úľ, a ten bude práve v Lučenci.
>> čítaj viac
Večery na témy komunitné záhrady a mestské včely v štyroch mestách
Máte pri dome voľný pozemok a radi by ste tam so susedmi záhradníčili? Radi by ste chovali na streche mestské včely? Pozývame vás na večery na tému komunitné záhrady a mestské včely.
>> čítaj viac
Adoptuj si včelu bude na Vianočnom Dobrom trhu 20.12.
Obľúbili ste si aktivity v Starej tržnici? Aj my! A preto budeme na Vianočnom Dobrom trhu (20.12). Naše včielky z projektu www.adoptujsivcelu.sk aj my sa na vás tešíme.
>> čítaj viac
Adoptuj si včelu na Rozvojovom dni
Zajtra nás nájdete o 11:00 a 14:00 v Starej tržnici na Nám. SNP v Bratislave. Povieme si o úľoch na streche Starej tržnice, projekte Adoptuj si včelu (www.adoptujsivcelu.sk) a možno sa pôjdeme na úle aj pozrieť.
>> čítaj viac
Mestské včely na GreenDay v Avione
Prídite k nášmu stánku na akcii GreenDay, ktorú organizuje oz EKOrast so Slovenskou Radou pre Zelené Budovy.
>> čítaj viac
Renesancia mestského včelárenia
Prečítajte si nový článok o mestskom včelárení, ktorý vyšiel v časopise PROFIT.
>> čítaj viac
Reportáž o mestských včelách na TV Markíza
Pozrite si reportáž o našich mestských včelách na Starej tržnici v Bratislave.
>> čítaj viac
Ako sa darí našim mestským úľom?
Osadené mestské úle v Bratislave nám už mesiac skrášľujú mesto. Včely v nich opeľujú okolité stromy, kríky a kvety. Včely vo Vodárenskej komunitnej záhrade pomáhajú miestnym pestovateľom zvyšovať úrodu. Včely na streche Starej tržnice opelili okolité lipy a teraz hľadajú ďalšie kvitnúce rastliny v okolí.
>> čítaj viac
Privítali sme prvý verejný mestský úľ
Vo štvrtok 19. júna osadila Živica v spolupráci so včelárom Tomášom Blaškovičom a Alianciou Stará tržnica na strechu Starej tržnice v Bratislave včelí úľ. Je to prvý z mestských úľov, ktoré sa umiestňujú v rámci projektu Nevyšliapanou cestou.
>> čítaj viac
Hádajte, kde už bzučia naše mestské včely?
Dnes ráno o 5:30 hod. začali bzučať naše prvé včielky na streche. Uhádnete kde?
>> čítaj viac
Workshop - výroba hlinených úľov pre včely
Cieľom workshopu bude výroba úľov z hliny a vŕbových prútov, pod vedením včelára Ralfa Roesnera. Počas 3 dní sa bude pracovať-modelovať a rozpraváť o včelách.
>> čítaj viac
Mestské včely na Ekonomickej univerzite
Dnes sme sa boli so študentami Ekonomickej univerzity v Bratislave porozprávať o mestských včelách v rámci prednášky Urban Bee a.k.a. Ďakujeme študentom z Ekovižn - klubu o udržateľnom rozvoji a podnikaní za skvelú organizáciu, atmosféru a vynikajúce medovníčky :-)
>> čítaj viac
Mestské včely sa predstavili na Vianočnom jantárovom stretnutí
V piatok 6.12. 2013 zorganizovala Živica „Vianočné jantárové stretnutie“ pre svojich donorov a priaznivcov. V rámci neho sme propagovali aj projekt „Nevyšliapanou cestou“ a chov mestských včiel.
>> čítaj viac