fbpx
Podporte
nás

O Živici

Vízia

Živica je občianske združenie, ktoré inšpiruje k zmene. Chceme pomáhať tvoriť svet, v ktorom je spoločnosť rešpektujúca a citlivá k ľuďom a prírode a svetu navôkol. Veríme, že len vzdelaní a kriticky uvažujúci ľudia dokážu čeliť problémom dnešného sveta. Našim cieľom je spoločnosť, ktorá je postavená na angažovanosti, demokratických princípoch a zásadách humanizmu. Povrchné riešenia nebudú stačiť, a preto inšpirujeme ľudí k aktívnej nádeji cez riešenia z praxe, ktoré ukazujú, že zmena je možná a je v každom z nás.

Zmena prichádza z vnútra

Poslanie

Prinášame inšpiratívne cesty vo vzdelávaní, nabádame k zodpovednej spotrebe a vedomej skromnosti. Možnosti pozitívnych zmien v spoločnosti ukazujeme pomocou originálnych a funkčných riešení v praxi. Využívame na to zážitkové vzdelávanie, ktorého cieľom je hlboká vnútorná skúsenosť podporujúca ľudí v objavovaní vlastného potenciálu a citlivom vnímaní svojho okolia. Učíme ľudí prebrať zodpovednosť za seba a svet, v ktorom žijú. Pracujeme s učiteľmi, žiakmi a študentmi, ale aj širokou verejnosťou. Formujeme a sieťujeme lídrov, ktorí prinášajú inovácie a pozitívnu zmenu do spoločnosti. Veľkou inšpiráciou je pre nás samotná príroda, jej rozmanitosť a komplexnosť vzťahov v nej.

Prinášame inšpiratívne cesty vo vzdelávaní, nabádame k zodpovednej spotrebe a vedomej skromnosti

Ukazujeme smer, prinášame príklady, ponúkame praktické riešenia

Povzbudzujeme ľudí, aby hľadali vlastnú cestu k svetu založenému na slobode, zodpovednosti a úcte

Hodnoty

Rešpekt a sloboda

Veríme, že každý má právo hľadať vlastnú cestu a slobodu s rešpektom k ostatným ľuďom, zvieratám a životnému prostrediu. Pretože všetci sme súčasťou jedného sveta a sme od seba závislí.

Zodpovednosť a angažovanosť

Motivujeme ľudí k prevzatiu zodpovednosti za svoje miesto v spoločnosti a na svete, ktorý spoločne tvoríme. Žiť slobodne znamená prevziať zodpovednosť za svoj život a za stopu, ktorú po sebe zanechávam na Zemi a budúcim generáciám.

Zmysluplnosť, hĺbka

Na výzvy zajtrajška neexistuje jednoduché riešenie, preto treba ísť do hĺbky a problémy riešiť pri ich koreni. V Živici veríme, že na cestu k zmene je potrebná hlboká osobná skúsenosť jednotlivcov a prepájanie angažovaných ľudí pre prinášanie komplexných riešení. Len také riešenia budú trvácne a zmysluplné.

História Živice

13. januára 2000 založil Juraj Hipš spolu s ďalšími nadšencami organizáciu s názvom Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica so sídlom v Bratislave, vo Zvolene a neskôr aj v Zaježovej.

Našim pôvodným cieľom bolo podporovať aktívnu environmentálnu výchovu s etickým rozmerom, tento zámer sa však v priebehu nášho ďalšieho fungovania podstatne rozšíril.

V roku 2001 sme rozbehli prvý veľký projekt Podaj to ďalej, za ktorý sme o rok neskôr získali národnú cenu Sasakawa Peace Foundation. Okrem environmentálnej výchovy priamo na školách sme sa v roku 2002 začali venovať aj Globálnemu vzdelávaniu.

V roku 2005 sme v Bratislave otvorili jedinečný Ekoobchod Živica spojený s Ekoporadňou pre verejnosť a ekoporadenstvo v oblasti uvedomelej spotreby sa stalo ďalšou z našich veľkých tém. Spoluorganizovali sme a neskôr aj samostatne viedli festival Dych Zeme, ktorý sa každoročne konal v Šamoríne až do roku 2011.

Medzitým sme v Zaježovej otvorili komunitnú Zaježovskú školu, ktorá funguje od roku 2007 a poskytuje kvalitné vzdelávanie ročne približne 20 deťom.

Ako členovia Siete environmentálne výchovných organizácií Špirála sme v roku 2009 prevzali vedenie medzinárodného programu Zelená škola a v tom istom roku sme vďaka viacerým projektom dokončili a otvorili Vzdelávacie centrum Zaježová, ktoré ponúka kvalitné kurzy a semináre pre širokú aj pedagogickú verejnosť počas celého roka. Súčasťou Vzdelávacieho centra je aj Pustovňa pod lesomPobyt v tme v dvoch samostatných domčekoch.

Program Sokratov Inštitút vznikol v roku 2012 a odvtedy ponúka mladým lídrom do 30 rokov kvalitné vzdelávanie a podporuje ich v občianskej angažovanosti.

Vďaka projektu Nevyšliapanou cestou sme v roku 2013 tiež rozbehli aj iniciatívu Mestské včely podporujúcu biodiverzitu a opeľovače v meste a od roku 2016 tiež prevádzkujeme portál Čierna labuť, ktorý prináša inšpiratívnu publicistiku cez rôzne aktuálne spoločenské témy.

Komenského inštitút vzniká v roku 2016 ako komplexný program pre proaktívnych pedagógov a spolu s ním aj ocenenie Učiteľ Slovenska, ktoré je súčasťou medzinárodnej ceny Global Teacher Prize a od roku 2018 vyhľadáva a oceňuje prácu výnimočných učiteľov.

V roku 2017 sme otvorili vo Zvolene 1. prírodný cintorín na Slovensku pod názvom Záhrada spomienok a prostredníctovm neho sa snažíme verejnosti komunikovať tému udržateľného pohrebníctva.

Projekt Klíma nás spája vznikol v roku 2018 ako reakcia na prebiehajúcu klimatickú krízu a ponúka lokálne riešenia adaptácie samospráv na klimatickú zmenu.

Od roku 2019 tiež funguje platforma Hurá von, ktorá zastrešuje outdoorové vzdelávacie projekty Živice (Záhrada, ktorá učí, SadOVO a ďalšie) a šíri filozofiu učenia (sa) vonku v celej jeho komplexnosti.