2% z dane

 

Ďakujeme, že nám chcete poukázať 2% z Vašich už zaplatených daní. Nižšie nájdete, ako ďalej postupovať:

Postup, ako poukázať Živici 2 percentá z už zaplatenej dane ako zamestnanec:

1. Do 15.02.2014 požiadajte prosím zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň.

2. Potom požiadajte zamestnávateľa, aby Vám vystavil tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane

3. Z tohto Potvrdenia si viete zistiť dátum zaplatenia dane a vypočítať:

        a) 2% z Vašej zaplatenej dane - to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech Živice poukázať, ak ste v roku 2013 neboli dobrovoľníkom, alebo dobrovoľnícky odpracovali menej ako 40 hodín. Táto suma však musí byť minimálne 3 €.

        b) 3% z Vašej zaplatenej dane, ak ste v roku 2013 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín pre Živicu. Prosím  požiadajte nás o potvrdenie Vašej dobrovoľníckej činnosti.

4. Prečítajte si pozorne celé Vyhlásenie.

5. Údaje o Živici (nájdete nižšie v časti "7. Údaje o Živici...") napíšte do Vyhlásenia spolu so sumou, ktorú nám chcete poukázať.

6. Obe tieto tlačivá, teda Vyhlásenie spolu s Potvrdením, doručte do 30.04.2014 na daňový úrad podľa Vášho bydliska.


Ak si podávate daňové priznanie sami, môžete pre jeho spracovanie a poukázanie 2% (3%) z dane Živici použiť aj online aplikáciu.

Po spracovaní získate daňové priznanie v PDF.

Vypočítajte si 2% z Vašej zaplatenej dane – to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať, ak ste v roku 2013 neboli dobrovoľníkom, alebo dobrovoľnícky odpracovali menej ako 40 hodín. Táto suma však musí byť minimálne 3 €.

daňovom priznaní pre fyzické osoby sú už uvedené kolónky na poukázanie 2% (3%) z dane v prospech 1 prijímateľa. Údaje o Živici nájdete nižšie v časti "7. Údaje o Živici...".

Riadne vyplnené daňové priznanie doručte v lehote, ktorú máte na podanie daňového priznania (zvyčajne do 31.03.2014) na Váš daňový úrad (podľa Vášho bydliska) a v tomto termíne aj zaplaťte daň z príjmov.

Pre spracovanie vášho daňového priznania a poukázanie 2% (3%) z dane Živici môžete použiť aj online aplikáciu

Po spracovaní daňového priznania získate tlačiteľné PDF. 

Ako môže právnická osoba poukázať Živici 1,5% (2%) z už zaplatenej dane:

1. Vypočítajte si Vaše 1,5% (2%) z dane z príjmov právnickej osoby. Najmenšia možná čiastka, ktorú môžete poukázať Živici, je 8 €.

a) Ak právnická osoba (firma) v roku 2013 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2014 (zvyčajne do 31.3.2014) NEDAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (aj inej organizácii, nemusí byť iba prijímateľovi), tak môže poukázať iba 1,5% z dane – vyznačí v daňovom priznaní, že poukazuje iba 1,5% z dane - VYPLNÍ v časti IV. kolónku 3.

b) Ak právnická osoba (firma) v roku 2013 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2014 (zvyčajne do 31.3.2014) DAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (aj inej organizácii, nemusí byť iba prijímateľovi), tak môže poukázať 2% z dane – označí v daňovom priznaní, že poukazuje 2% z dane (tak ako po minulé roky) - VYPLNÍ v časti IV. kolónky 1 a 2.

2.daňovom priznaní pre právnické osoby - Časť IV. sú už uvedené kolónky na poukázanie 1,5% (2%) z dane v prospech 1 prijímateľa.

3. Údaje o Živici, ktoré potrebujete do daňového priznania uviesť, nájdete nižšie v časti "7. Údaje o Živici...".

4. Riadne vyplnené daňové priznanie doručte v lehote, ktorú máte na podanie daňového priznania na Váš daňový úrad (zvyčajne podľa Vášho sídla) a v tomto termíne aj zaplaťte daň z príjmov.

Poznámky:

Čísla účtov prijímateľov nepotrebujete, ani ich nikde neuvádzate, nakoľko peniaze na účty prijímateľov prevádzajú daňové úrady, nie Vy. Vy platíte celú daň daňovému úradu.

Okrem daňového priznania už nepodávate na poukázanie 2% z dane žiadne iné tlačivá, ako napríklad kópie darovacích zmlúv, atď. – tie sú dôležité až pri prípadnej kontrole.

IČO prijímateľa sa do koloniek vypisuje zľava. Ak organizácia nemá uvedený SID, tak kolónky na SID nechajte prázdne.

Ak ste na Živici pracovali v roku 2013 ako dobrovoľník viac ako 40 hodín, môžete nám poukázať až 3 percentá z Vašej dane. Budete od nás potrebovať potvrdenie o Vašej dobrovoľníckej činnosti. Prosím, stiahnite si ho tu. Vyplňte Vaše údaje a pošlite nám ho na  Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , budeme Vás obratom kontaktovať.Spôsob, ktorým nám 3 percentá poukážete, závisí od toho, či ste zamestnanec alebo živnostník.

1. Ak ste zamestnanec informácie nájdete vyššie v časti "1. Ste zamestnanec"

2. Ak ste živnostník informácie nájdete vyššie v časti "2. Ste živnostník)

Pozrite si našu poslednú výročnú správu alebo časť O nás.
Dokumenty nájdete na konci článku za náhľadom letáku (Príloha)
Názov organizácie: Centrum environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA

Sídlo organizácie: Vysoká 18, 811 06 Bratislava

Právna forma: občianske združenie

Identifikačné číslo organizácie (IČO): 359 98 407


Ak máte nejaké otázky, radi vám ich zodpovieme osobne, telefonicky na čísle 0907 739 532 alebo e-mailom na: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.


 

Akcie priateľov Živice

Chcem byť informovaný o novinkách v CEEV Živica